петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина продубљује везе с либијским побуњеницима
Хроника

Кина продубљује везе с либијским побуњеницима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. јул 2011.

ПЕКИНГ – Кинески дипломата састао се са вођама либијског Националног прелазног савета (НПС) у њиховом седишту у Бенгазију, градећи тако чвршће односе с побуњеницима који настоје да збаце с власти Моамера Гадафија, јавили су данас кинески медији.

Посета Чена Сиаодонга, шефа управе за Северну Африку у министарству спољних послова, је други званични сусрет кинеских дипломата и либијских опозиционих вођа у мање од месец дана и долази у време када побуњеници напредују ка Триполију. Чен је рекао заменику шефа НПС, Али Есави, да Кина сматра тај покрет за „важног партнера за дијалог”, понављајући речи које су кинески званичници пренели у Пекингу шефу дипломатије побуњеника Махмуду Ђибрилу у јуну.

Чен је највиши кинески званичник који је разговарао с представницима НПС у Либији, иако је кинески дипломата из Египта први пут посетио побуњенике крајем јуна у Бенгазију.

Кина, која никада није имали превише блиске односе са Гадафијем, у контактима с побуњеницима води прагматичну политику прилагођавања ситуацији, иако обично избегава да се меша у унутрашње спорове других земаља. Чен је рекао да је Кина „дубоко забринута” због петомесечног грађанског рата и придаје „велику важност улози НПС у решавању кризе”, јавила је агенција Синхуа.

Агенција је навела да би супарници требало да започну одлучујуће разговоре о прекиду непријатељстава и позитивно одговоре на предлоге међународне заједнице о посредовању.

Извештаји да Гадафи тражи договор по коме би он одступио с власти долазе у време појачаног притиска побуњеника, санкција и бомбардовања НАТО авијације.

Његова влада, међутим, негира да су такви разговори у току, а НАТО саопштава да нема потврду да Гадафи тражи договор да би отишао с власти, подсећа Ројтерс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер