четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина и Кипар: Независност Косова није свршен чин
Хроника

Кина и Кипар: Независност Косова није свршен чин

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. децембар 2009.

Представници Кине и Кипра су се данас залагали пред Међународним судом правде за суверенитет Србије на КиМ и истакле да је независност Косова нелегално проглашена.

Кина је јутрос оценила, у првом наступу пред Међународним судом правде у Хагу, да је једнострана декларација о независности Косова противна међународном праву и резолуцији 1244 УН.

"Ван сваке сумње, Косово је, после распада СФРЈ, било део СР Југославије, односно Србије. Саставни делови суверених држава, по међународном праву, немају право на једнострану сецесију...а принцип заштите територијалног интегритета је камен темељац међународног правног поретка", рекла је правна заступница Кине Сие Ханћин.

Петог дана расправе о легалности једностране декларације о независности Косова, Сие је нагласила да суверене државе имају право да спрече једнострану сецесију и заштите свој интегритет. Став је Кине да је декларацијом о независности Косова прекршена и обавезујућа резолуција 1244 Савет безбедности УН, која је гарантовала неповредивост територијалног интегритета и суверенитета СРЈ, нагласила је Сие.

Заступница Кине одбацила је тумачења по којим је та одредба резолуције била "необавезујућа", подвлачећи да је управо влада у Пекингу, као стални члан Савета безбедности, инсистирала да гаранција територијалног интегритета СРЈ, после "незаконитог" војног напада НАТО, буде уврштена у документ. "Зато Кина и није блокирала усвајање резолуције 1244", напоменула је Сие Ханћин.

По резолуцији, подсетила је она, будући статус Косова требало је да буде утврђен кроз споразум обе стране у политичком процесу, али је било какво решење "морало поштовати територијални интегритет" СРЈ, односно Србије. Одбацујући тврдњу држава које су признале независност Косова, да је преговарачки процес о Косову био исцрпљен, она је подвукла да је то могао утврдити само Савет безбедности УН, на којем је било и да одлучи о даљим мерама.

Кинеска представнице је одбацила и виђење да је народ Косова имао право на самоопредељење, наводећи да то право, по међународним прописима, уживају само народи или територије колонија или подручја под страном окупацијом. Кинеска представница је негирала и тврдње да је независност Косова "свршен чин" зато што су је признале 63 државе. Саветодавно мишљење Међународног суда правде имаће, стога, "директан утицај" на међународно право и односе.

Кина остаје посвећена изградњи трајног мира на Балкану кроз политички дијалог и тражење компромисног решења, али једнострани поступци не доприносе том циљу, закључила је Сие Ханћин, правна саветница у Министарству спољних послова у Пекингу. У наставку расправе, аргументе о легалности декларације о независности Косова изнеће Кипар, Хрватска и Данска.

Представник Кипра Вон Лоу је изјавио да једнострано проглашење независности Косова није у складу са Резолуцијом 1244. Савет безбедности УН се определио за очување територијалног интегритета Србије. У Резолуцији 1244 се не помиње могућност да привремене институције самоуправе прогласе независност, рекао је Лоу.

Други представник Кипра Поливиос Поливиу је изјавио да националне мањине, као што су косовски Албанци, немају право на самоопредељење. Поливиу је оценио да признавање независности Косова отвара могућност манипулације у ситуацијама у којима сепаратистички покрети настоје да се отцепе од матичне државе. Међународно право није неутрално у односу на сецесију. То се нарочито односи на ситуације када се сецесија остварује употребом силе, рекао је Поливиу.

После окончања јавне седнице која траје до 11. децембра, 15 судија МСП проучиће и вагати изнете аргументе и већином гласова, како се очекује половином идуће године, донети саветодавно мишљење о сецесији Косова. Из МСП су поручили да ће, иако 15 судија долазе из различитих окружења и да би могло да буде различитих погледа у вези са овим питањем, коначно усвојени став представљати став суда у целини. Једнострано проглашену независност Косова до сада су признале 63 од 192 државе чланице УН.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер