Početna strana > Hronika > Kim Helmgor: U slučaju izlaska Grčke, u evrozonu pozvati Tursku
Hronika

Kim Helmgor: U slučaju izlaska Grčke, u evrozonu pozvati Tursku

PDF Štampa El. pošta
sreda, 23. maj 2012.

U slučaju izlaska Grčke iz evrozone, u sastav tog monetarnog bloka treba pozvati Tursku jer bi takva promena omogućila njegov opstanak u kriznim uslovima, ocenio je šef londonskog biroa agencije "Market voč" i "Volstrit džornala" Kim Helmgor.

On je, međutim, priznao da je takav predlog teško ostvarljiv jer može da dovede do ozbiljnih političkih nesuglasica, pre svega između Atine i Ankare.

Mnogi ekonomisti su, ipak, spremni da podrži tu ideju, s obzirom na to da Turska, zemlja sa blizu 80 miliona stanovnika, može da postane faktor rasta na jugu za taj monetarni blok, kao ravnoteža moćnoj nemačkoj ekonomiji, objavljeno je na Internet stranici Vesti.ru.

Grčka će, pak, u sledeće dve godine biti samo izvor problema. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je juče prognozirala da će grčka ekonomija u 2012. oslabiti 5,3 odsto, dok će privreda Turske, koja se može porediti s Kinom, posle jačanja od 8,5 odsto u 2011, ostvariti ove godine rast od oko osam procenata.

Helmgor, sem toga, ukazuje da bi ulazak Turske u evrozonu omogućio priliv "sveže krvi" u sve stariju Evropu, mada istovremeno ističe da bi to moglo da postane izvor porasta ksenofobije u Berlinu i Parizu.

Te dve zemlje bi, međutim, možda bile voljne da tu ksenofobičnost prebrode kada shvate da je prosečna starost stanovništva Turske oko 28 godina, daleko ispod proseka u evrozoni.

Bivši grčki premijer Lukas Papadimos ocenio je danas da se ne može isključiti planiranje izlaska Grčke iz evrozone, i napuštanje evra kao valute, ali je upozorio da bi takav ishod mogao da utiče i na zemlje van evrozone.

"Iako je takav jedan scenario malo verovatan i nepoželjan i za Grčku i za druge zemlje, ne možemo isključiti da su pripreme u toku da bi se ograničile potencijalne posledice grčkog izlaska iz evrozone", rekao je Papadimos za današnje izdanje lista Volstrit džornal.

Napuštanje evra imalo bi "katastrofalne" ekonomske posledice, rekao je Papadimos, u prvoj izjavi od kada je otišao sa mesta premijera prošle nedelje.

"Rizik da Grčka napusti evro je stvaran" i to zavisi od Grčke podrške, ili nedostatka podrške, primeni ekonomskog programa koji diktiraju Evropska unija, Međunarodni monetarni fond i Evropska centralna banka, rekao je Papadimos.

On je naveo procene prema kojima bi cena izlaska Grčke iz evrozone bila između 500 milijardi i 1.000 milijardi evra, u šta je uključen i uticaj na tržišta, mogući efekti širenja krize na druge, i štete načinjene privredi.

"Neki proračuni koje sam video nagoveštavaju da bi inflacija mogla da ode na 30 do 50 odsto", rekao je on.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner