четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ким Хелмгор: У случају изласка Грчке, у еврозону позвати Турску
Хроника

Ким Хелмгор: У случају изласка Грчке, у еврозону позвати Турску

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. мај 2012.

У случају изласка Грчке из еврозоне, у састав тог монетарног блока треба позвати Турску јер би таква промена омогућила његов опстанак у кризним условима, оценио је шеф лондонског бироа агенције "Маркет воч" и "Волстрит џорнала" Ким Хелмгор.

Он је, међутим, признао да је такав предлог тешко остварљив јер може да доведе до озбиљних политичких несугласица, пре свега између Атине и Анкаре.

Многи економисти су, ипак, спремни да подржи ту идеју, с обзиром на то да Турска, земља са близу 80 милиона становника, може да постане фактор раста на југу за тај монетарни блок, као равнотежа моћној немачкој економији, објављено је на Интернет страници Вести.ру.

Грчка ће, пак, у следеће две године бити само извор проблема. Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) је јуче прогнозирала да ће грчка економија у 2012. ослабити 5,3 одсто, док ће привреда Турске, која се може поредити с Кином, после јачања од 8,5 одсто у 2011, остварити ове године раст од око осам процената.

Хелмгор, сем тога, указује да би улазак Турске у еврозону омогућио прилив "свеже крви" у све старију Европу, мада истовремено истиче да би то могло да постане извор пораста ксенофобије у Берлину и Паризу.

Те две земље би, међутим, можда биле вољне да ту ксенофобичност преброде када схвате да је просечна старост становништва Турске око 28 година, далеко испод просека у еврозони.

Бивши грчки премијер Лукас Пападимос оценио је данас да се не може искључити планирање изласка Грчке из еврозоне, и напуштање евра као валуте, али је упозорио да би такав исход могао да утиче и на земље ван еврозоне.

"Иако је такав један сценарио мало вероватан и непожељан и за Грчку и за друге земље, не можемо искључити да су припреме у току да би се ограничиле потенцијалне последице грчког изласка из еврозоне", рекао је Пападимос за данашње издање листа Волстрит џорнал.

Напуштање евра имало би "катастрофалне" економске последице, рекао је Пападимос, у првој изјави од када је отишао са места премијера прошле недеље.

"Ризик да Грчка напусти евро је стваран" и то зависи од Грчке подршке, или недостатка подршке, примени економског програма који диктирају Европска унија, Међународни монетарни фонд и Европска централна банка, рекао је Пападимос.

Он је навео процене према којима би цена изласка Грчке из еврозоне била између 500 милијарди и 1.000 милијарди евра, у шта је укључен и утицај на тржишта, могући ефекти ширења кризе на друге, и штете начињене привреди.

"Неки прорачуни које сам видео наговештавају да би инфлација могла да оде на 30 до 50 одсто", рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер