петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кетрин Ештон: Гадафија треба „вратити на лед”
Хроника

Кетрин Ештон: Гадафија треба „вратити на лед”

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. фебруар 2011.

Европска унија, која се спрема да идуће недеље објави санкције против либијске владе, мора да „врати на лед” либијског вођу Моамера Гадафија, навела је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон у ауторском тексту који данас објављује „Интернешенел хералд трибјун”.

„Гадафијев режим извучен је из леда када је, између осталог, одустао од напора за стварање оружја за масовно уништавање. Можда би Гадафи био свргнут још одавно да му нисмо понудили шаргарепу у виду трговине и инвестиција за те уступке? Можда. Али нисам уверена да би свет био безбеднији или да би либијском народу било боље да је Запад одбио да преговара са Гадафијем”, навела је Ештонова.

„Свој став морамо прилагодити када се околности промене. Стога, његово гнусно понашање у протеклих неколико дана захтева да га пошаљемо назад на лед”, додала је она.

Европске владе постигле су јуче консензус о наметању ембарга на увоз оружја Либији, као и о замрзавању имовине и забрани путовања највиших државних званичника, али ова одлука биће званично објављена тек почетком идуће недеље, пошто се постигне и сагласност о речнику који ће бити употребљен.

С друге стране, председник САД Барак Обама потписао је јуче наредбу којом се забрањују све трансакције са Либијом и блокира либијска имовина.

Ештонова је навела и да је ЕУ „одлучна да помогне Тунису, Египту и другим земљама, не само на почетку њиховог пута ка демократији, него и да га окончају”.

„Ми сада пажљиво слушамо не да бисмо избегли да делујемо, него да бисмо били сигурни да ће акција коју будемо предузели у наредним месецима и годинама бити ефикасна”, навела је она, истичући да ће демократија морати да буде изграђивана „камен по камен”.

„За мене ништа није узбудљивије него да видим рађање нове демократије”, навела је Ештонова.

Гадафи наоружава своје присталице у Триполију

Либијски лидер Моамер Гадафи наоружава своје присталице и поставља контролне пунктове и патроле у либијској престоници Триполију, јављају агенције позивајући се на локално становништво.

Већина становника Триполија данас је у својим домовима, јер у страху од патрола које круже градом не смеју да изађу из куће.

АП наводи да Гадафијев режим поклања аутомобил и новац сваком појединцу који доведе још тројицу људи спремних да се боре на страни режима.

Очевици наводе да наоружани цивили патролирају у камионима улицама Триполија. Већина њих су младићи, неки чак и тинејџери.

Агенција АП подсећа да је Гадафи у јучерашњем обраћању на градском тргу у Триполију поручио својим присталицама да се спреме за одбрану нације.

„У правом тренутку ми ћемо отворити магацине са оружјем како би сви Либијци и племена могли да се наоружају,и Либија ће тада постати црвена од пламена”, рекао је Гадафи.

Савет безбедности УН требало би данас да заседа поводом последњих дешавања у Либији, а на дневном реду биће гласање о увођењу ембарга против либијских власти, забрана путовања и замрзавање имовине.

Председник САД Барак Обама јуче је наредио замрзавање имовине породице Гадафи и увођење санкција.

Земље ЕУ такође су одлучиле да уведу санкције Либији.

Санкције се односе на забрану испорука оружја Либији, замрзавање имовине члановима породице Гадафија и ускраћивање виза за најуже руководство либијског режима.

Турска евакуше и странце, међу њима и Срби

Турска наставља велику операцију евакуације својих грађана из Либије, а међу њима има и српских држављана.

Како извештавају данасњи медији, из Бенгазија су јутрос испловила два турска војна брода, на којима је 1.200 турских држављана и 208 странаца, међу којима су грађани из Србије, Македоније, Босне и Херцеговине, Бугарске, Укарјине, САД, Вијетнама и других земаља.

Други подаци о страним држављанима се не саопштавају.

Према саопштењу кризног штаба Министарства спољних послова у Анкари, више од 20 земаља затражило је од Турске помоћ у евукацији њихових грађана из Либије.

После сукоба у Либији Анкара је покренула досад највећу операцију евакуације у својој историји.

Авионима и бродовима је од 19. фебруара, када су почели немири, враћенио 11.000 турских држављана који су привремено живели и радили у тој земљи на северу Африке.

У Либији је било ангажовано 200 турских грађевинских фирми које тамо имају послове у вредностти од 15 милијарди долара.

У тренутку почетка немира у тој земљи је, како се процењује, боравило најмање 25.000 турских радника и чланова њихових породица.

Поред враћања бродовима и авионима, Турска ће један број својих грађана вратити и копненим путем преко Египта и Туниса.

Како се извештава, један турски грађанин је погинуо у Либији, док је други умро од срчаног удара.

Берлускони: Изгледа да Гадафи више не контолише земљу

Либијски лидер Моамер Гадафи, изгледа, више не контролише ситуацију у својој земљи, изјавио је данас италијански премијер Силвио Берлускони, чија је земља најближи либијски савезник у Европи.

„Пре неколико минута сам добио најновије извештаје и изгледа да Гадафи више нема контролу над ситуацијом у Либији”, рекао је Берлускони на политичком скупу у Риму, пренео је Ројтерс.

Италијански премијер, који је био прилично уздржан у реаговању на насиље у Либији, рекао је да би народна буна у северној Африци могла да донесе демократију и слободу, али и да изазове стварање опасних центара исламског фундаментализма неколико километара од европске обале, као и масован егзодус избеглица.

„Из тог разлога, Европа и Запад не смеју да остану пасивни посматрачи тог процеса. То не можемо да дозволимо”, казао је Берлускони.

„Догађаји протеклих недеља утичу на наше трговинске односе, снабдевање енергентима и на нашу сопствену безбедност”, истакао је он.

Италија има тесне пословне односе с Либијом, бившом италијанском колонијом, која покрива око 25 одсто италијанских нафтних потреба и 12 одсто увоза гаса.

(Танјуг/Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер