среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кетрин Ештон: Дијалог Београда и Приштине кључан за пут ка ЕУ
Хроника

Кетрин Ештон: Дијалог Београда и Приштине кључан за пут ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. септембар 2010.

Њујорк, Београд - Дијалог Београда и Приштине биће прилика да обе стране одстране препреке на путу ка Европској унији и од највећег је значаја за европску перспективу целог региона.

Очекујем да ће се разговори водити по принципу "корак по корак", где ће Београд и Приштина решавати одређена питања на основу приступа о којем се договоре, а у циљу промовисања сарадње, напретка на путу ка Европи и побољшања услова живота људи - истиче у ексклузивном интервјуу за Данас Кетрин Ештон, висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност. Она ће данас у Њујорку разговарати с председником Борисом Тадићем о процесу европских интеграција Србије и предвиђеном "српско-албанском" дијалогу.

Када је реч о кандидатури Србије за чланство у ЕУ, Кетрин Ештон наводи за Данас да је на Савету министара одлука о томе када ће је проследити Европској комисији, али и да верује да ће се Савет "вратити на ово питање у блиској будућности".

Шта би требало да буду наредни потези на релацији Београд - Приштина, након што је постигнут договор о заједничкој резолуцији Србије и ЕУ?

- Наредни корак би требало да буде почетак разговора двеју страна. Ово је права шанса за то. Пре свега, ово је прилика да се одстране препреке на путу ка ЕУ. Дијалог има подршку и Београда и Приштине и ЕУ, и могао би да буде велики подстицај за регионалну сарадњу на целом Балкану. Такође, има потенцијал да генерише искрену и функционалну сарадњу. То је нешто што је од највећег значаја за европску перспективу региона.

Које би требало да буду кључне тачке дијалога Београда и Приштине?

- Циљ дијалога је да промовише сарадњу, да се постигне напредак на путу ка Европи и да се побољша живот људи. На тој основи - на питањима која су обухваћена у оквиру европске агенде - Београд и Приштина треба да дискутују. Постоје многа поља на којима је потребно промовисати сарадњу и развити однос заједничког рада. Многе су области у вези с којима постоји потреба за договор о заједничким европским стандардима. Очекујем да динамика дијалога буде процес "корак по корак", где ће и Београд и Приштина решавати одређена питања на основу приступа о којем се договоре.

Каква би требало да буде улога ЕУ у том дијалогу? Да ли ће, поред Брисела, у "посредовање" или "подршку" бити укључене још неке стране (САД, Русија, УН...)?

- Европска унија је понудила да олакша дијалог Београда и Приштине. Циљ је да обе стране крену ка ЕУ и да се отклоне препреке на њиховом предодређеном путу европских интеграција. Ипак, то је дијалог Београда и Приштине. Пре свега је на њима да пронађу решења која ће их приближити Европској унији. Намера ЕУ је да приближи међународне партнере том дијалогу. У сваком случају, дијалог заправо треба посматрати у оквиру европске перспективе целог региона, па је природно и логично да ЕУ, што се тиче међународне заједнице, игра најважнију улогу.

Када ће Савет министара спољних послова ЕУ поново разматрати српску кандидатуру за чланство и проследити је на разматрање Европској комисији?

- Будућност Србије је у Европској унији. Примили смо њену апликацију за чланство и наредни корак је да Савет ЕУ одлучи када ће је упутити Комисији на израду мишљења. Консултације међу земљама чланицама су у току, а у последње време су и интензивиране. Верујем да ће се Савет вратити на ово питање у блиској будућности. Оно што желим да нагласим као најважније јесте да грађани треба да осете позитивне промене у свом животу. Приближавање Унији има много предности, економских и друштвених. Већина људи жели да живи у безбедном окружењу, да има стално запослење и да очекује бољу будућност за своју децу. А, искуства из претходних проширења (Уније) показују да ЕУ то може и да им обезбеди.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер