Početna strana > Hronika > Katovice: Odbojkaši Srbije ostali bez medalje na EP, u meču za treće mesto poraženi su od selekcije Poljske sa 3:0 (25:22, 25:16, 25:22)

nedelja, 19. septembar 2021.

Obojkaška reprezentacija Srbije nije uspela da osvoji medalju na šampionatu Evrope.

Ekipa selektora Slobodana Bobe Kovača u meču za treće mesto, u Katovicama, poražena je od domaće selekcije Poljske rezultatom 3:0, po setovima 25:22, 25:16, 25:22.

Selekcija Srbije je tek drugi put u poslednjih šest šampionata kontinenta ostala bez medalje – 2011. i 2019. bila je prvak Evrope, a 2013. i 2017. bronzana.

Poljska je uz veliku podršku pune dvorane ponovila rezultat sa prethodnog prvenstva, a u vitrinama ima još zlato iz 2009, pet srebrnih i četiri bronzane medalje.

Srbija je u prvom i trećem setu bila ravnopravna sa protivnikom, u trećem je nadoknadila minus četiri (22:18) i izjednačila na 22:22, ali je meč definitivno prelomio Vilfredo Leon sjajnim servisima.

Naturalizovani Leon predvodio je domaću selekciju sa 14 poena, dok je Bartoš Kurek upisao 11 poena.

U poraženom timu samo je Marko Ivović sa deset poena bio dvocifren i taj detalj može da bude jedan od razloga poraza Kovačeve ekipe.

U finalu u 21 čas igraju Slovenija i Italija.

Srbija je duel otvorila u standardnoj postavi – primači servisa su Uroš Kovačević i Marko Ivović, srednji blokeri Srećko Lisinac i kapiten Marko Podraščanin, dizač je Nikola Jovović, korektor Aleksandar Atanasijević, a libero Nikola Peković.

Srbija je propustila svoje prilike da dođe do boljeg rezultata u prvom setu jer je „Plava četa“ imala vođstvo 14:13, i 16:15. Tada je Poljska počela da servira veoma dobro, napravila prednost i uvela set u relativno mirnu završnicu.

Poljska dolazi do vođstva u setovima rezutlatom 25:22. Najefikasniji u domaćoj selekciji je Bartoš Kurek sa šest poena (42 odsto uspešnosti), dok je u timu Bobe Kovača četiri poena osvojio Aleksandar Atanasijević, a Srbiji nedostaju poeni Uroša Kovačevića. Poljaci su imali 14 uspešnih smečeva u odnosu na 10 srpskih.

U drugom setu posle novih uspešnih servisa Bartoša Kureka Poljska dolazi do prednosti 4:2 i 6:4, ali se Srbija vraćam. Međutim, Novakovski je uspešan i donosi domaćima prvu osetniju prednost – 9:5. Posle novih munjevitih servisa Novakovskog Poljska vodi 11:5.

Prednost Poljskog tima nastavlja da raste i pošto je Leon pogodio za 20:10, praktično je sve rešeno u drugom setu. Izvanredno serviraju domaći, prijem Srbije je rasejan, a vođstvo raspoloženih Poljaka nezadrživo raste.

U igru je ušao i dizač Vuk Todorović, doskorašnji prvotimac Vojvodine, ali Srbija ne uspeva da dođe do značajne promene u odnosu snaga. Kačmarek je iznudio blok-aut, za set-loptu, a drugu koriste Poljaci i sa 25:16 podižu vođstvo u setovima na 2:0.

Domaći su bolje počeli i treći set. Poljska igra sa mnogo više samopoudzadnja, servis ih služi, a pesma sa tribina ne porestaje.

Poljaci su se kod rezultata 11:7 prvi put došli do četiri poena porednosti u ovom delu meča. Daleko je medalja…

Velika borba i sjajna odbojka viđena je kod rezultata 13:9. Poen je posle nekoliko odličnih blokova pripao Srbiji. Ovo bi možda mogao da bude podstrek za Kovačeve izabranike…

Tajm-aut za domaći tim kod vođstva 14:13. Srbija je imala šansu da izjednači na 15:15, ali je Luburić loptu ispucao u aut. Izdnačenje – 16:16, ali Kurek ne dozvoljava da Sebija povede. Leon za 18:16.

Serija Poljaka 4:1 za 20:17 u finišu trećeg seta. Poljska je sve bliže osvajanju medalje – 22:18.

Srbija je smanjila na 22:20, da li ima šanse? Ivović je siguran, samo poen prednosti za domaže – 22:21. As Luburića – 22:22, a potom i servis greška srpskog reprezentativca.

Leon sjajnim servisom dovodi svoj tim na korak do pobede – 24:22. Dve meč lopte imaju Poljaci.

Gotovo je – Poljska je dobila treći set 25:22 i osvojila bronzanu medalju.