петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карл Билт: Потребна нека врста новог дијалога између ЕУ и Приштине
Хроника

Карл Билт: Потребна нека врста новог дијалога између ЕУ и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. децембар 2011.

Потребна је нека врста новог дијалога између ЕУ и Приштине, на којем би се решавала бројна питања, од владавине права до ситуације на северу, која је, тренутно - неодржива - рекао је, у разговору за ”Новости”, шеф дипломатије Шведске Карл Билт.

* Шта тачно подразумева ваш предлог о новом, паралелном дијалогу, који би се водио између ЕУ и Приштине око севера Косова?

- Тек треба о томе да разговарамо. На столу су бројне различите идеје. Али, тренутно је кључно да се фокус одржи на садашњем дијалогу између Београда и Приштине. На основу њега ћемо у понедељак донети закључке о процесу проширења, пре самита ЕУ који ће бити одржан у петак, 9. децембра. За то сам да имамо неку врсту уговорног односа између ЕУ и Косова, да бисмо имали интензиван дијалог с Приштином по многим питањима, међу којима је и питање владавине права.

* Хоће ли Србија, упркос проблемима, добити зелено светло за кандидатуру?

- Залажем се за то да Србија на следећем самиту лидера ЕУ добије статус кандидата за чланство у ЕУ, у складу с недавном препоруком Европске комисије из пакета проширења.

* Је ли дијалог довољно напредовао да би та одлука била позитивна?

- Дијалог између Београда и Приштине је пресудан. Постоје добре вибрације које допиру са тих састанка. Сви смо забринути због ситуације на Косову. Недавна изјава председника Тадића је схваћена као конструктиван допринос у покушају да се реши озбиљна и тешка криза.

* Да ли би, у оквиру новог дијалога који предлажете, могао да буде пронађен и неки посебан статус за север Косова?

- У дијалог не би требало улазити са било каквим тврдим ставом, са било које стране. Али, мислим да се сви слажу да је ситуација на северу Косова неодржива. Треба да се побољша, ако ништа друго, бар због људи који живе тамо. Не желимо да имамо неку врсту још једног залеђеног конфликта усред Европе.

Г. Чворовић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер