петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Карен Донфрид: Питање санкција Русији несумњиво на столу пред Србијом. Вучић веома јасан у вези са тим где види будућност Србије, а то је ЕУ. Србија и Косово да нормализују односе, уз међусобно признање
Хроника

Карен Донфрид: Питање санкција Русији несумњиво на столу пред Србијом. Вучић веома јасан у вези са тим где види будућност Србије, а то је ЕУ. Србија и Косово да нормализују односе, уз међусобно признање

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. април 2022.

 БЕОГРАД - Највиша званичница Стејт департмента за Европу и Евроазију Карен Донфрид изјавила је да САД подржавају Србију у даљем сврставању уз САД и ЕУ, као и да Србија сама мора да одлучи како ће да се постави када је реч о санкцијама Русији.

Донфрид је, у интервјуу за Политику, оценила као веома важно за прикључивање Србије ЕУ и то што је наша земља гласала да се суспендује руско чланство у Савету за УН за људска права.

Питање санкција Русији несумњиво на столу пред Србијом

"Подржавамо Србију у даљем сврставању уз САД и ЕУ. За САД је важно да се подржи Украјина у рату, али и да се Русији стави до знања да мора да плати цену за оно што ради. То је наш став, а Србија мора сама да одлучи како ће да се постави када је реч о санкцијама", поручила је она, истичући да је питање санкција "несумњиво на столу" пред Србијом.

Када је реч о српској економији, Донфрид је закључила да су за највећи број нових инвестиција и економски раст у Србији заслужне земље ЕУ.

Сматра да је спољнополитички интерес Србије придруживање ЕУ, те додаје да САД подржавају тај процес.

"Ако погледате америчке програме у Србији, без обзира на то да ли је реч о борби против корупције, слободи медија или владавини права, све то помаже Србији да уђе у ЕУ. На Србији је да одлучи где јој леже спољнополитички интереси и да тежи том циљу", казала је она.

Спољнополитички интерес Србије је придруживање ЕУ. Вучић је веома јасан у вези са тим где види будућност Србије, а то је ЕУ

На питање да ли је задовљна оним што је чула на састанку са председником Србије Александром Вучићем и премијерком Србије Аном Брнабић, Донфрид је позитивно оценила став председника земље и нагласила је да је Вучић веома јасан у вези са тим где види будућност Србије, а то је ЕУ.

Осврнула се и на изјаву амбасадора Хила да САД жели да сузбију руски и кинески интерес у Србији и казала да њена земља верује да свака држава има суверено право да одлучује о својој спољној и безбедносној политици, било да је то чланство са ЕУ или НАТО.

"Видимо и стратешко партнерство Русије и Кине. То је несумњиво контекст у којем је амбасадор Хил говорио о Србији, која треба да одлучи каква ће њена спољна и сигурносна улога бити. Србија мора да размишља о томе ко је подржава, а ко не би волео да успе", поручила је званичница Стејт департмента.

САД подржавају дијалог којем посредује ЕУ и свеобухватан споразум који ће резултирати нормализовањем односа с фокусом на међусобно признање

Када је у питању ситуација на КиМ, Донфрид је истакла да је веома важно за Косово и Србију да сарађују и реше однос.

Према њеним речима, САД подржавају дијалог којем посредује ЕУ и свеобухватан споразум који ће резултирати нормализовањем односа с фокусом на међусобно признање.

Указала је на то да је, приликом боравка на Косову, увидела да постоји спремност за тај дијалог, као и да је о томе разговарала са председником и премијерком Србије и изразила наду да ће се на том плану напредовати.

"То је управо напредак ка свеобухватном споразуму који ће нормализовати односе, с фокусом на међусобно признање", навела је она.

Тврди да је и од председника и премијерке Србије чула да су спремни да се укључе у тај дијалог.

Када је реч о рату између Украјине и Русије, као и могућности да дође до Трећег светског и нуклеарног рата, Донфрид је рекла да САД сматрају да је руски рат неиспровоциран и неправедан.

"Украјина је невина страна и посвећени смо томе да се Украјина брани. Председник САД Бајден је експлицитно рекао да је циљ да се заустави рат, а не да се покрене шири сукоб и директни рат са Русијом", рекла је она.

Украјина има право да се брани и да јој САД дају безбедносне системе, како би се одбранила од бруталне руске агресије

Истиче да Украјина има право да се брани и да САД овој земљи дају безбедносне системе, како би се одбранила од "бруталне руске агресије".

"Када је започео овај рат, Путин је мислио да ће то бити рат руске војске против украјинске војске, а суочио се са 44 милиона Украјинаца који бране своју земљу под незамисливим условима", казала је она.

Прокоментарисала је изјаву министра спољнх послова Русије Сергеја Лаврова да не искључује могућност трећег светског рата и нуклеарног рата и подсетила да да су и САД и Русија рекле да је нуклеарни рат незамислив.

Сматра да, као нуклеарне силе, те две земље сносе одговорност за то да се постарају да нуклеарно оружје никада не буде употребљено.

Изразила је наду да Русија и даље жели да се уздржава од уптребе тог оружја.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер