понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Камбоџа: Идеолог "Црвених Кмера" Нуон Чеа порекао оптужбе за геноцид
Хроника

Камбоџа: Идеолог "Црвених Кмера" Нуон Чеа порекао оптужбе за геноцид

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. октобар 2013.

Пном Пен -- Бивши лидер Црвених Кмера 87-годишњи Нуон Чеа порекао је оптужбе за геноцид и друге злочине последњег дана суђења.

Он је ипак изразио најдубље жаљење због смрти око 1,7 милиона држављана Камбоџе током 70-тих година прошлог века.

Главни идеолог "Црвених Кмера" и заменик врховног вође Црвених Кмера Пола Пота (умро 1998. године), Чеа се такође извинио грађанима Камбоџе и прихватио моралну одговорност за смрт суграђана.

Заједно са Чеом, суд који подржавају Уједињене нације, такође је оптужио и бившег шефа државе 84-годишњег Киеу Сампана, подсетио је АП.

Очекује се да ће данас и Сампан да одбаци све оптужбе за које се терети. Пресуда у овом предмету требало би да буде донета у првој половини 2014. године, више од две и по године од почетка суђења.

Нуон Чеа је рекао да су се Црвени Кмери само бранили од унутрашњег и спољашњег непријатеља. Управо те "издајице" он је окривио за трагичну ситуацију у Камбоџи 70-тих година, али је додао да ће се ипак најискреније извинити јавности, жртвама, породицама и народу Камбоџе.

Он је казао да никада није наредио Црвеним Кмерима да почине нити један злочин. Њих двојица оптужени су за злочине против човечности, геноцид, прогон на верској основи, убиства и мучења, почињене током владавине Црвених Кмера од 1975. до 1979. године.

Процењује се да је 1,7 милиона људи умрло као последица погубљења, изгладњивања, исцрпљености и недостатка медицинске неге, као резултат радикалне политике због које је цела Камбоџа постала логор за присилни рад јер је власт покушала да створи пољопривредно социјалистичко друштво.

Интелектуалци и бизнисмени су били затварани, мучени и често погубљени. На суду који има подршку УН, основаном 2006, до сада је одржано само једно суђење, на којем је у јулу на 35 година осуђен Каинг Гуек Еав, бивши заповедник главног затвора Црвених Кмера С-21.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер