петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Како се све у свету слави Ускрс
Хроника

Како се све у свету слави Ускрс

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. април 2014.

Ускрс се широм света прославља на најразличитије начине - уз традиционалну трпезу и занимљиве обичаје, од "лова на јаја" до поливања водом и пуштања змајева.

Све то је у славу здравља, снаге и препорода.

У Француској се на дан Ускрса, после традиционале мисе и потраге за скривеним јајима по башти, породица окупља око печеног јагњета на празничној трпези, а за сутрадан је обично предвиђен породични излет, док се на југозападу земље у ускршњи понедељак прави џиновски омлет.

Италијани овај празник дочекују уз "коломбу", колач у облику голубице која је симбол добрих вести, а сличан златножути ускршњи колач, који се назива "мона", пече се и у Шпанији, понегде и са јајима која се ређају по површини пре пречења.

Шпанци током Свете недеље, одевени у бело, на улицама изводе позоришне представе и организују свечане поворке које припремају неколико месеци раније.

У Енглеској, пак, на празничном столу се уместо јагњетине углавном служи шунка, док су ускршња јаја и тамо обавезан део празника, а том приликом се организују разне игре како за децу, тако и за одрасле.

Мали Енглези често иду од куће до куће тражећи слаткише, као што је то обичај и на Ноћ вештица.

Такав обичај је нарочито присутан у Финској, где деца на Ускрс, маскирана у старице или вештице, куцају на комшијска врата и добијају бомбоне и чоколаде. Традиција "ускршњих вештица", која се назива Вирпоминен, потиче из древне легенде према којој тролови и вештице излазе између Великог петка и ускршње недеље.

Та се традиција упражњавала и у Шведској пре 100 година, а у скандинавским земљама се верује и да на Ускрс треба устати рано јер се тада може видети како сунце плеше. Жута боја сунца је, иначе, боја којом се украшавају јаја у Норвешкој, Шведској и Данској.

Швајцарци уочи Ускрса украшавају изворе и фонтане, одајући почаст води, која је неопходна за живот, а Ускрс је празник обновљеног живота.

У Пољској наилазимо на сличан симбол: и тамо је вода, као симбол живота, део ускршњих празника, а на ускршњи понедељак пријатељи једни друге поливају водом како би "спрали грехе", па се зато тај дан и назива Смигус Дингус, што значи "мокар понедељак".

Пољаци јаја боје или украшавају ланеним влакнима, док се Руси придржавају традиционалног кувања јаја заједно са љуском од црног лука, која је заслужна за предивну црвеносмеђу боју овог ускршњег симбола.

Руси за ускршњом трпезом уживају у јагњетини на маслацу или печеној шунки, за десерт се сладе куличом - колачем од киселог теста са румом и шафраном, а ту је и пашка, "чизкејк" у облику пирамиде.

Ускрс је можда једини верски празник који су Руси донекле обележавали чак и током совјетских времена, па многи који су рођени у том периоду, иако су одрасли у атеистичком окружењу, захваљујући дедама и бабама знају за ускршње обичаје.

И Грци Ускрс дочекују уз јаја и јагњетину, као и "магеирицу" - супу за јагњећом изнутрицом , а сви за столом се потом са три прста "туцају јајима", која су углавном обојена у црвено - симбол Христове крви, уз незаобилазно вино, музику и целодневни плес.

Током Свете недеље, уочи Ускрса који је у Грчкој највећи верски празник у години, Грци као и већина православаца посте и пеку плетенице које називају "цуреки" и које се једу у суботу у поноћ, а у црквама се свакога дана одржавају верске службе.

У Немачкој, традиционална "ускршња ватра" окупља увече родитеље и децу, као симбол сунца, који слави пролеће и крај зимског периода.

Прослава Ускрса у Џакарти

Немци имају још један обичај - то је Остербаум, ускршње дрво или жбун украшен обојеним љускама од јаја, као плодовима који симболизују повратак топлоте.

Деца у тој земљи припремају мала гнезда у која, како се верује, зец доноси чоколадна јаја.

И у Сједињеним Америчким Државама ускршњи зека доноси деци чоколаде, бомбоне и "манчмелоу".

Амерички председник на ускршњи понедељак организује велико "котрљање јаја" у врту Беле куће, а циљ је да се јаје најдаље откотрља, а да се при том не разбије.

Филипинци, међутим, Ускрс обележавају прилично крвавим ритуалима, у којима полунаги покајници бичују сами себе по леђима бамбусовим штаповима, а многи филипински католици се током недеље пред Ускрс подвргавају некој врсти смерних молитви, верујући да се на тај начин чисте греси, лече болести, па чак и испуњавају жеље.

Уместо чоколадних јаја, на колумбијском менију за традиционалну ускршњу вечеру налазе се егзотичнији специјалитети, као што је месо игуане, корњаче или кајмана.

Колумбијци сатима путују да би провели празник са фамилијом, а рођацима у великим градовима доносе састојке из удаљених провинција за празнични оброк који заједно припремају.

На Бермудама се, пак, на Велики петак пуштају ручно израђени паприни змајеви, као симбол Христовог успећа, једе се торта од бакалара и топло пециво украшено крстом.

А у Чешкој Републици се ускршњи понедељак обележава необичним обичајем - дечаци везују девојчице око ногу плетеницама од врбиног прућа, што је симбол здравља, младости и снаге, а уједно показује колико је која девојчица популарна - што више плетеница, то боље!

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер