петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кајл Скот: Вучић и Тачи су лидери који се крећу ка решењу, ка споразуму који је добар за њихове народе
Хроника

Кајл Скот: Вучић и Тачи су лидери који се крећу ка решењу, ка споразуму који је добар за њихове народе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. септембар 2018.

 Преговоре Београда и Приштине не би било мудро орочавати, посебно док не постоји нешто опипљиво с чим би тај посао могао да се заврши, изјавио је у интервјуу ФоНету амбасадор САД у Београду Кајл Скат, који сматра да је, с обзиром на глобалну динамику следеће године, "ово фантастична прилика да се учини напредак и да је не треба пропустити".

Он је, у оквиру серијала Квака 23, прецизирао да су догодине избори за Европски парламент, "а постоји могућност да буде избора и на Косову и у Србији" и напоменуо да је "стање у овом регону увек сложено".

Протеклих месеци је дошло до замаха у преговорима и не треба допустити да "једна или друга изјава скрену ток са тог главног пута", рекао је Скат у разговору с новинарком Даницом Вученић, упитан о недавним ратоборним изјавама косовског премијера Рамуша Харадинаја.

Уз подсећање да је "дијалог Београда и Приштине из претходне техничке фазе, прешао у нову, веома сложену фазу, у којој се говори о ширем свеобухватном споразуму", Скат је рекао да "већ то говори о напретку" и зато није сагласан са оценама да су преговори у застоју.

Према његовим речима, САД нису непосредно укључене у преговоре који се воде "између Србије и Косова, уз посредништво Европске уније", али је "важно усмерити се на свеобухватни договор и решења".

"Постоје идеје, неке ће бити успешне, неке неће, али је, по нашем мишљењу, важно дати прилику и простор лидерима Србије и Косова да разговарају, буду флексибилни и креативни и дођу до трајног решења, које може да се спроведе и које је прихватљиво за грађане обе земље", нагласио је Скат.

На питање о ставу представника опозиције у Србији да Хашим Тачи и Рамуш Харадинај преговорима "откупљују слободу", а Александар Вучић останак на власти, Скат је био децидиран "да то није тачно".

Према Скатовим речима, "имамо лидере који се крећу ка решењу, ка споразуму који је добар за њихове народе и да је то правац развоја догађаја".

"Не постоји земља у региону која је 'осуђена' да буде заглављена у сукобу", поручио је амбасадор САД и оценио да свака земља, уз "снажно и креативно вођство", може да иде напред.

То се види на примеру Македоније и Грчке, које су успеле да реше вишедеценијски спор око имена, јер су, како је истакао, "храбри лидери преузели ризик и направили искорак".Мислим да можемо очекивати да се то догоди и са Косовом и Србијом"

То се види на примеру Македоније и Грчке, које су успеле да реше вишедеценијски спор око имена, јер су, како је истакао, "храбри лидери преузели ризик и направили искорак".

"Мислим да можемо очекивати да се то догоди и са Косовом и Србијом", предвидео је Скат и објаснио да су мир и стабилност најважнији за обе стране.

Пре свега је важно да се разуме где "лежи будућност и да се крене ка њој", образлажио је Скат, али не би улазио у то ко шта добија.

"То не можемо ми да решимо, то морају две стране да реше", тврди Скат, али указује да замрзнути конфликт није добро решење ни за једну од њих.

Према његовој оцени, замрзнути конфликт је много гори, јер "производи нестабилност и може имати негативне последице по будућност", па не зна зашто би то неко изабрао.

Нисмо променили политику, али Србија осећа да се боље чује

На питање да ли је министар спољњих послова Србије Ивица Дачић у праву када каже да САД мењају политику према Србији, Скат је одговорио: "И да и не".

"Зашто 'не'? Зато што је наша политика веома стабилна и заснована на идеји изградње стабилног западнобалканског региона, помирењу са прошлошћу, расту и развоју, као и интеграцији региона у ЕУ", истакао је Скат.

"Ту се ништа не мења, то је политика сваке администрације, па и ове", која је, према његовим речима, у случају преговора Београда и Приштине, одлучила прво да "чује све стране, пре него што донесе било какав закључак".

С друге стране, промена је што "Србија осећа да се сада можда пажљвије слушају и узимају у обзир и српска гледишта. Ако ће бити споразума око Косова, мислим да тај споразум мора да буде у интересу и Србије и Косова", нагласио је Скат.

Нисмо се одлучили за ово или оно, већ да дамо простор за договор

Упитан зашто су САД одједном одлучиле да подрже идеју о "корекцији граница", Скат је рекао "да они нису одлучили ово или оно, већ су одлучили да дају простор обема странама да се договоре".

"Нисмо повукли црту, црвену линију и рекли ово сме, ово не сме", објаснио је амерички амбасадор, коме се "чини да су лидери озбиљни, да је реч о озбиљним руководиоцима, који разговарају, желе нешто да реше и који су отворени".

"Ми слушамо сва решења која предлажу, за која верују да могу да се спроведу, да буду трајна и доведу до стабилности у региону", прецизирао је Скат и предочио да "САД, као резултат преговора, не искључују ни једну могућност".

Упитан шта САД виде као садржину идеје о корекцији граница, он је одговорио је да није на америчкој страни да "дефинише шта треба да пише у споразуму, већ на странама које преговарају" и пронађу "трајно решење које не може бити наметнуто споља".

Косово заслужује место у УН

Скат је најавио да ће САД разматрати "оквире споразума, сопствену улогу, у смислу помоћи и померања ствари напред, али тако да договор стабилизује регион".

"На руски ангажман гледамо кроз примере Македоније и Црне Горе. У Македонији су подржавали снаге које су се противиле споразуму са Грчком, док су у Црној Гори подржали снаге које су желеле да збаце владу те земље"

Нећемо подржати такав споразум који би дестабилизовао регион и створио проблеме, указао је Скат, који није директно одговорио на питање о чланству Косова у Уједињеним нацијама, рекавши да "прво мора да се види шта је резултат договора".

Био је, међутим, јасан у објашњењу да "САД признају независност Косова, да мисли да Косово заслужује место у УН и да народ на Косову верује да му је место у светској организацији".

"Мислим да би за Косово било важно да добије легитимитет и међународно признање у УН, које заслужује", нагласио је Скат.

Сви имају улогу да подрже обе стране

Одговарајући на питање да ли међународна заједница има план Б, уколико изостане договор Београда и Приштине, он је рекао да је "оптимиста и да више воли да се бави планом А".

Како је поновио, то би био трајни и спроводиви свеобухватни споразум, "који би имао позитиван ефекат на стабилност и мир у региону".

На странама у преговорима је да се договоре, уз помоћ Федерике Могерини, поновио је Скат, напомињући да питање "демаркације, корекције граница, није тако једноставно и да ту није реч о цртању линија по картама".

Према његовом ставу, свеобухватни споразум мора много тога да узме у обзир, права и безбедност српске мањине на Косову, српско културно наслеђе, питање имовине, несталих, ратних злочина и многе друге отворене теме, које би морале да се реше и буду део споразума.

На опаску да "без печата" САД ништа не може да се договори, нарочито на овим просторима, Скат је објаснио да он "говори о међународној заједници, а не о САД, и да у овом послу сви имају улогу да подрже обе стране, док су Сједињене Државе спремне да помогну".

Решење проблема отвориће Србији врата ЕУ

Решење проблема Србије и Косова, отвориће Србији капије чланства у ЕУ, ако испуни остале услове, уверен је Скат, "али ће отворити врата и Косову за већу сарадњу и на регионалном и на међународном плану".

Упитан о начину на који Вашингтон може да помогне Србији да се прикључи ЕУ, он је одговорио да су "САД посвећене визији да се све земље Западног Балкана интегришу у европске и евроатлантске стуктуре, ако то желе".

Од када су Сједињене Државе 2001.године поново отвориле амбасаду у Београду, њена активност усмерена је на помоћ Србији да спроведе реформе, које ће је учинити бољим кандидатом за ЕУ, рекао је Скат.

На питање да ли је у америчком интересу јака или слаба ЕУ, он је нагласио да "Сједињене Државе препознају да не могу да буду саме у свету, који има толико изазова са којима се суочава".

"Наши природни савезници су овде у Европи, на европском континенту", истакао је Скат и констатовао да је снажна Европа у интересу САД.

Чак и као снажан економски конкурент, како је рекао, Европа може да буде снажан партнер и у правцу изградње мира, стабилности и одговора на светске изазове.

Кинески интерес економија, руски утицај штетан

Говорећи о кинеском и руском утицају на регион и Србију, Скат је поручио да је "Србија слободна да има добре односе са свим земљама у свету" и да америчка страна не жели да спречава односе Србије и њених партнера.

Он, међутим, разликује "ангажмане" Кине и Русије и тумачи да Кина има намеру да прошири економски утицај у региону, што чини кроз кредите за инфраструктурне пројекте, које после граде Кинези, а сада и кроз инвестиције у производњу.

С друге стране, руски утицај Скат види као "малигнији", јер сматра да Русија није усмерена на стварање нечег позитивног, већ на "раздор у балканским земљама са циљем да их спречи да иду ка европским интеграцијама".

"На руски ангажман гледамо кроз примере Македоније и Црне Горе. У Македонији су подржавали снаге које су се противиле споразуму са Грчком, док су у Црној Гори подржали снаге које су желеле да збаце владу те земље", тврди Скат.

Као још један пример руског ангажмана, он је поменуо и подршку паравојним организацијама које "обучавају омладину и регрутују је за Сирију и источну Украјину".

Таблоиди не чине никакву услугу српском народу

На питање о таблоидима у Србији, као "трбухозборцима" власти, он је узвратио да "неће да улази у политичке везе", али сматра да "таблоиди не чине никакву услугу српском народу".

Претворили су новинарство у ријалити шоу, што за јавност није добро, рекао је Скат, "изврћу чињенице, а онда то све представљају као истину, и сензационалистичким и нетачним писањем наводе српски народ да поверује да је стање овде такво као да ће се догодити рат".

Он се присетио и да је у таблоидима о себи читао "најстрашније ствари и лажи", а да, при томе, ни њега, ни Амбасаду, никада нико из таболида није позвао да пита за коментар или реакцију.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер