среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кајл Скот: САД желе правду за породицу Битићи
Хроника

Кајл Скот: САД желе правду за породицу Битићи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. јун 2018.

Ни 19 година од убиства тројице америчких држављана Илија, Агрона и Мехмета Битићија српско тужилаштво још није подигло оптужницу против одговорних.

То питање годинама оптерећује односе Србије и САД, а јуче је Одбор за спољнополитичке послове Представничког дома америчког Конреса усвојио резолуцију у којој стоји да би за власти у Србији приоритет требало да буде суђење одговорнима за смрт браће Битићи.

"Влада Србије и њена релавантна министарства и тела, укључујући и кабинет Тужиоца за ратне злочине, требало би да приоритетно и што је пре могуће истраже и процесуирају актуелне и бивше званичнике за које се верује да су одговорни за смрт браће Битићи.

"Израз нестрпљења и фрустрације", тако амбасадор САД у Београду види резолуцију Конгреса. Каже и да је документ доказ да САД још имају интерес да виде правду за породицу Битићи.

"Ја једино знам чињенице, а то је да су три америчка грађанина ушли у Србију илегално, били су ухапшени, били су у затвору, били су пуштени из затвора у руке једне специјалне јединице ваше полиције и после тога су они нађени са метком кроз главе, њихове руке везане иза тела и то је било на територији специјалне јединице ваше полиције. И нико не зна ништа и нико не одговара", рекао је Кајл Скот.

Из Владе одговор - Србија ради све да починиоце злочина приведе правди.

"Федерални истражни органи САД имали су могућност увида у готово све списе предмета пред Тужилаштвом за ратне злочине и свакако и даље остајемо посвећени решавању овог случаја", навела је министарка правде Нела Кубуровић.

Министар спољних послова Ивица Дачић је рекао да не постоји било какав основ да неко каже да држава неће да сарађује у овом случају.

"Држава се веома озбиљно бави овим питањима, али знате за сваку осуду или за сваку тужбу треба да имате одређених доказа", рекао је Дачић.

Тужилаштво за ратне злочине и даље води истрагу о убиству америчких држављана Агрона, Мехмета и Илија Битићија, али конкретних резултата нема. Паралелено са надлежним органима, истрагу води и породица, а Илир Битићи, брат убијених, рекао је раније ове године за Н1 да Србију сматра одговорном за опструисање процеса.

"Сигуран сам, сто посто сам сигуран да починиоце штити српска влада. Да их не штити Влада, одавно би их пронашли. Верујем да не постоји Влада ни у Европи ни у свету која би радила тако нешто", казао је он.

Браћа БИтићи су убијена 1999. године. Након хапшења и издржане казне због илегалног преласка границе, они су из затвора у Прокупљу одведени у наставни центар српске полиције у Петровом селу, где су убијени и бачени у масовну гробницу.

(Н1)

Видети још:

Амерички конгрес: Проналажење и кажњавање одговорних за убиство браће Битићи мора да буде један од приоритета Србије

Нела Кубуровић: Радимо све да пронађемо и казнимо одговорне за убиство браће Битићи

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер