Početna strana > Hronika > Kajl Skot: Drago mi je što je Srbija sve bliža NATO-u
Hronika

Kajl Skot: Drago mi je što je Srbija sve bliža NATO-u

PDF Štampa El. pošta
sreda, 17. februar 2016.

Novi američki ambasador u Srbiji Kajl Skot izjavio je danas da je apsolutno uveren da je Srbija odlučna da nastavi proevrpski kurs i da će SAD učiniti sve da je podrže na tom putu.

U intervjuu agenciji Beta Skot je izrazio zadovoljstvo unapređenjem saradnje Srbije i NATO i ocenio da predstojeći predsednički izbori u SAD neće promeniti politiku Vašingtona premi Evropi i Balkanu.

"Apsolutno sam uveren da je Srbija donela stratešku odluku da sledi evropski put što toplo pozdravljamo i spremni smo da pomognemo, da učinimo sve što možemo da podržimo Srbiju", rekao je Skot.

Na pitanje kakvu dinamiku očekuje u napredovanju Srbije ka EU tokom svog mandata, on je dodao da Srbija ima svu podršku SAD ali da "brzina tog procesa na kraju u mnogome zavisi od EU".

"Sve što ja mogu jeste da ohrabrim Srbiju da se trudi što više može, tako da s dolaskom sledeće Evropske komisije bude na vratima", rekao je Skot.

Ambasador SAD je ocenio da postoji realna mogućnost da se u naredne tri ili četiri godine ostvari značajan napredak.

"SAD će svakako biti na strani Srbije u tom procesu. Reforme su dobre za Srbiju čak i ako ne uđe u EU ali verujem da će vam one zapravo pomoći da vas gurnu preko praga", dodao je.

Na pitanje da li očekuje pomeranja u poziciji Srbije prema NATO-u narednim godinama Skot je rekao: "Drago mi je što vidim da je zapravo saradnja sa NATO sve bliža… i verujem da će ta saradnja pomoći Srbiji da ojača sopstvene vojne sposobnosti, da postane stub stabilnosti u regionu ali i da ima efikasniju ulogu u međunarodnim mirovnim operacijama u svetu", rekao je.

Upitan kako bi se novembarski predsednički izbori u SAD mogli odraziti na politiku te zemlje prema Balkanu i Srbiji Skot je kazao da očekuje interesantnu i uzbudljivu kampanju ali i dodao da izbori u SAD zavise pre svega od unutrašnjih pitanja

"Američka spoljna politika, bez obzira da li je administracija demokratska ili republikanska, generalno se ne menja mnogo kada je reč o Evropi i ulozi i mestu Balkana u njoj.", rekao je Skot.

Skot je ocenio da je slučaj braće Bitići, američkih državljana albanskog porekla koji su ubijeni za vreme sukoba na Kosovu, "svakako bolno pitanje" koje će nastaviti da opterećuje odnose Srbije i SAD sve dok ne bude rešeno.

"Mnogo puta smo od srpskih zvaničnika dobili uveravanja da će nastaviti ; istragu. Nije logično verovati da niko ništa nije video i da niko ništa ne zna. Porodica Bitići zaslužuje da taj slučaj bude okončan i sve dok ne bude rešen, nastaviće da opterećuje naše odnose", rekao je Skot.

Govreći o Kosovu, ambasador je podsetio da SAD i Srbija imaju različite stavove po pitanju priznavanja nezavisnosti, naglasivši da je sada ključno fokusirati se na normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

Kao jedan od prioriteta tokom svog mandata u Beogradu, Skot je naveo podršku i saradnju sa civilnim sektorom i medijima.

Ambasador SAD je pozdravio podršku koju vlada Srbije daje teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH, što je ključno za stabilnost čitavog regiona.

"Jasno je da situacija kakva je sada nije ni stabilna ni čvrsta koliko bismo voleli i potreban nam je napredak ka tome", dodao je.

Govoreći o migrantskoj krizi, Skot je pohvalio Srbiju za humani odnos u suočavanju sa izbegličkim talasom ; rekavši da je ponašanje Srbije primećeno u svetu.

Skot je rekao da konačno, dugoročno rešenje zavisi od rešenja političkog konflikta na Bliskom istoku.

Na pitanje da li je EU zatajila u suočavanju sa izbegličkom krizom kazao je da ima utisak da je "EU iznenađena obimom krize i da se još bori da izađe za koherentnom politikom koja odgovara svim članicama EU i tranzitnim zemljama na izbegličkoj ruti".

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner