уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кајл Скот: Драго ми је што је Србија све ближа НАТО-у
Хроника

Кајл Скот: Драго ми је што је Србија све ближа НАТО-у

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. фебруар 2016.

Нови амерички амбасадор у Србији Кајл Скот изјавио је данас да је апсолутно уверен да је Србија одлучна да настави проеврпски курс и да ће САД учинити све да је подрже на том путу.

У интервјуу агенцији Бета Скот је изразио задовољство унапређењем сарадње Србије и НАТО и оценио да предстојећи председнички избори у САД неће променити политику Вашингтона преми Европи и Балкану.

"Апсолутно сам уверен да је Србија донела стратешку одлуку да следи европски пут што топло поздрављамо и спремни смо да помогнемо, да учинимо све што можемо да подржимо Србију", рекао је Скот.

На питање какву динамику очекује у напредовању Србије ка ЕУ током свог мандата, он је додао да Србија има сву подршку САД али да "брзина тог процеса на крају у многоме зависи од ЕУ".

"Све што ја могу јесте да охрабрим Србију да се труди што више може, тако да с доласком следеће Европске комисије буде на вратима", рекао је Скот.

Амбасадор САД је оценио да постоји реална могућност да се у наредне три или четири године оствари значајан напредак.

"САД ће свакако бити на страни Србије у том процесу. Реформе су добре за Србију чак и ако не уђе у ЕУ али верујем да ће вам оне заправо помоћи да вас гурну преко прага", додао је.

На питање да ли очекује померања у позицији Србије према НАТО-у наредним годинама Скот је рекао: "Драго ми је што видим да је заправо сарадња са НАТО све ближа… и верујем да ће та сарадња помоћи Србији да ојача сопствене војне способности, да постане стуб стабилности у региону али и да има ефикаснију улогу у међународним мировним операцијама у свету", рекао је.

Упитан како би се новембарски председнички избори у САД могли одразити на политику те земље према Балкану и Србији Скот је казао да очекује интересантну и узбудљиву кампању али и додао да избори у САД зависе пре свега од унутрашњих питања

"Америчка спољна политика, без обзира да ли је администрација демократска или републиканска, генерално се не мења много када је реч о Европи и улози и месту Балкана у њој.", рекао је Скот.

Скот је оценио да је случај браће Битићи, америчких држављана албанског порекла који су убијени за време сукоба на Косову, "свакако болно питање" које ће наставити да оптерећује односе Србије и САД све док не буде решено.

"Много пута смо од српских званичника добили уверавања да ће наставити ; истрагу. Није логично веровати да нико ништа није видео и да нико ништа не зна. Породица Битићи заслужује да тај случај буде окончан и све док не буде решен, наставиће да оптерећује наше односе", рекао је Скот.

Говрећи о Косову, амбасадор је подсетио да САД и Србија имају различите ставове по питању признавања независности, нагласивши да је сада кључно фокусирати се на нормализацију односа Београда и Приштине.

Као један од приоритета током свог мандата у Београду, Скот је навео подршку и сарадњу са цивилним сектором и медијима.

Амбасадор САД је поздравио подршку коју влада Србије даје територијалном интегритету и суверенитету БиХ, што је кључно за стабилност читавог региона.

"Јасно је да ситуација каква је сада није ни стабилна ни чврста колико бисмо волели и потребан нам је напредак ка томе", додао је.

Говорећи о мигрантској кризи, Скот је похвалио Србију за хумани однос у суочавању са избегличким таласом ; рекавши да је понашање Србије примећено у свету.

Скот је рекао да коначно, дугорочно решење зависи од решења политичког конфликта на Блиском истоку.

На питање да ли је ЕУ затајила у суочавању са избегличком кризом казао је да има утисак да је "ЕУ изненађена обимом кризе и да се још бори да изађе за кохерентном политиком која одговара свим чланицама ЕУ и транзитним земљама на избегличкој рути".

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер