уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јужноафричка Република: Свет се опрашта од Нелсона Манделе
Хроника

Јужноафричка Република: Свет се опрашта од Нелсона Манделе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. децембар 2013.

Званична комеморација некадашњем председнику Јужноафричке Републике Нелсону Мандели одржава се на стадиону у Јоханезбургу. Говорима и својим присуством, око 100 светских лидера одаје почаст великом борцу против апартхејда. Српску делегацију на комеморацији предводи председник Томислав Николић.

Скоро 100 светских лидера прикључило се десетинама хиљада Јужноафриканаца на комеморативном скупу у Јоханезбургу у част преминулом некадашњем јужноафричком председнику Нелсону Мандели.

Скуп на стадиону, који је званично почео у 11 сати, једно је од најмасовнијих окупљање те врсте, а међу присутнима су амерички председник Барак Обама са супругом Мишел, бивши председници САД Џорџ Буш, Бил Клинтон и Џими Картер, генерални секретар УН Бан Кимун и његов претходник Кофи Анан, британски премијер Дејвид Камерон и бројни други шефови држава и влада, верски лидери и високи званичници.

Србију на комеморацији представљају председник Томислав Николић, министар спољних послова Иван Мркић и саветник председника Марко Ђурић.

Свечаност је почела интонирањем јужноафричке химне и очекује се да ће трајати око четири сата.

На трибинама стадиона, који прима 95.000 људи, под кишом се окупило више десетина хиљада људи, од којих су многи плесали уз музику, одајући на тај начин почаст Мандели, који је преминуо у четвртак у 96. години.

Неки Јужноафриканци носили су мајице с Манделиним ликом, док су неки махали заставицама с његовом сликом.

Предвиђено је да се окупљенима, између осталих, обрате Обама, председница Бразила Дилма Русеф, кубански лидер Раул Кастро, јужноафрички председник Џејкоб Зума и други лидери.

Државна сахрана Нелсона Манделе, првог демократски изабраног председника Јужне Африке, добитника Нобелове награде за мир и борца за људска права, биће одржана 15. децембра.

Пре сахране у његовом родном месту Куну, Манделино тело ће три дана бити изложено у Преторији, у згради владе Јужноафричке Републике.

У Јужној Африци је поводом Манделине смрти проглашена десетодневна жалост.

На стадиону на којем се одржава комеморативни скуп, Мандела се последњи пут појавио у јавности 2010. године, на Светском фудбалском првенству.

Владимир Путин: Мандела је био велики пријатељ руског народа

Руски председник Владимир Путин одао је пошту Нелсону Мандели, упоредивши га са једним од оснивача савремене индијске државе Махатмом Гандијем и совјетским дисидентом и нобеловцем Александром Солжењицином.

"Он је без сумње био велики пријатељ нашег народа", рекао је Путин новинарима у Амбасади Јужноафричке Републике у Москви, пренео је АФП.

Руски председник уписао се у књигу жалости и назвао је Манделу "великим хуманистом" који се може упоредити са Гандијем и Солжењицином, писцем кога су совјетске власти ставиле иза решетака.

"Наша земља - Совјетски Савез - на најактивнији начин је подржавала Јужну Африку и друге афричке земље у њиховој борби против расне сегрегације, а за правду и демократију", рекао је Путин новинарима.

Данас се у Јоханесбургу одржава комеморативни скуп у част преминуле иконе борбе против апартхејда, којем присуствује скоро 100 светских лидера, а Русију представља председница горњег дома руског парламента Валентина Матвијенко.

Шериф одбио да спусти заставу на пола копља за Mанделу

Jедан шериф у Jужноj Kаролини одбио jе данас наредбу председника СAД Барака Oбаме да спусти америчку заставу на пола копља у знак сећања на преминулог Mенделу.

Шериф округа Пикен Рик Kларк ниjе желео да прихвати наредбу Oбаме, рекавши медиjима да америчка застава може да се спушта на пола копља само као почаст за грађане СAД.

"Потпуно ми jе нормално да се, као знак поштовања за Mанделу застава спусти на пола копља у Jужноj Aфрици, његовоj земљи, али у Aмерици, по мом мишљењу, требало би да то да буде резервисано за људе коjи су се жртвовали за нашу земљу", рекао jе шериф Kларк.

Mедиjи преносе да jе оваj шериф у петак наредио да на таj начин буде одата почаст jедном полицаjцу из Jужне Kаролине коjи jе погинуо вршећи своjу дужност.

Заставе су у овом округу биле спуштене на пола копља и у суботу у знак поштовања настрадалима у Перл Харбору, 7. децембра 1941. године.

Роjтерс подсећа да jе Jужна Kаролина jедна од држава америчког Jуга, коjи jе дуго имао проблема са давањем пуних права црнцима и где jе сездесетих година прошлог века Mартин Лутер Kинг водио борбу за грађанска права Aфроамериканаца.

Гувернерка Jужне Kаролине, републиканка Ники Хеjли одала jе почаст Mандели на своjоj феjсбук страници након што jе саопштено да jе преминуо.

Mеђутим, убрзо су се поjавили и увредљиви коментари на Mанделин рачун, пошто jе називан "зликовцем", "побожним Mарксистом" и "социjалистом силеџиjом".

Насмејана фотографија Обаме током комеморације Мандели разљутила све

Већина америчких и британских медија објавила је такозвану “селфи” фотографију председника САД Барака Обаме, на којој је он насмешен са британским премијером Дејвидом Камероном и данском премијерком Данске Хеле Торнинг Шмит, оцењујући је непримереном за време комеморације Нелсону Мандели.

На Твитеру се појавило више фотографија на којој је Обама насмејан и весео док се на комеморацији слика и разговара са премијерком Данске, док поред седи његова супруга Мишел која, како оцењују медији, очигледно, по изразу лица, не одобрава такво понашање.

"То су светски лидери, а не гомила тинејџера који се кикоћу. Зар нису могли да сачекају пре него што почну да се глупирају наоколо", пита британски Индипендент.

Сличан став износе и многи на Твитеру, од тога да Манделин последњи испраћај свакако није место за сликање "селфија", до оцене да следи "сапунска опера код куће" због Обаминог сликања са плавокосом премијерком Данске.

"Селфи" је скоро установљени израз за фотографију направљену мобилним телефоном или веб камером, када особа слика саму себе и фотографију постави на друштвене мреже.

Лист Њујорк Дејли Њуз наводи да се на сликама очигледно види да Мишел Обама не одобрава такво понашање свог супруга током комеморативног испраћаја великог борца за права црнаца у Африци, и оцењује да се само она понашала "свечано", како доликује том тренутку.

Гардијан пише да "ма колико они били познати", нису успели да одоле да направе "селфи" фотографију на комеморацији.

(РТС-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер