четвртак, 15. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јутарњи лист: Бурне реакције Срба из Хрватске на изјаву председнице Китаровић – Не желимо да губимо свој национални идентитет
Хроника

Јутарњи лист: Бурне реакције Срба из Хрватске на изјаву председнице Китаровић – Не желимо да губимо свој национални идентитет

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. јануар 2015.

Изјава новоизабране председнице Републике Хрватске Колинде Грабар-Китаровић да су сви грађани Хрватске заправо Хрвати међу припадницима српске националне мањине у Подунављу изазвала је бурне реакције, пише "Вечерњи лист".

- Реторика коју је Грабар-Китаровић имала у кампањи десна је реторика и била је најмање упућена припадницима националних мањина, а поготово Србима. Када се говори о Србима, познато је да су они до 1991. године били конститутиван народ у Хрватској. Ми имамо свој идентитет који не желимо да изгубимо. Свакако је и да смо грађани Хрватске са свим својим правима и обавезама – рекао је председник Заједничког већа општина и саборски заступник Драган Црногорац.

Црногорац је додао и да мисли како ће ступањем на дужност Грабар-Китаровић морати да размисли и промени своју реторику.

Председник Српске народне странке Зоран Којић каже како се нада да је реч о неспретној изјави нове председнице.

- Мислим да то нико не би требало да доводи у питање. Уосталом, ако су Срби у Хрватској Хрвати, што су онда Хрвати у Србији и Републици Српској? - каже Којић.

Председник Наше странке Јован Ајдуковић сматра како се изјава Грабар-Китаровић мора прочитати у целости и да је тек онда кристално јасно како је она интелектуално и политички формирана у духу америчког поимања нације.

- У том смислу морамо схватити да десетине нација у Америци чине једну националну форму. Разумљиво је да је, што је нека држава мање развијена, у њој лакше изазвати емоције које неминовно имају као последицу радикалне коментаре – каже Ајдуковић.

(Вечерњи лист)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер