петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЈУКОМ: Србија далеко од искрене борбе за људска права
Хроника

ЈУКОМ: Србија далеко од искрене борбе за људска права

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. децембар 2010.

БЕОГРАД - Комитет правника за људска права (ЈУКОМ) апеловао је данас на државне органе да Србија пошаље своје представнике на овогодишњу церемонију уручења Нобелове награде за мир, како би показала да поштује људска права и вредности демократског друштва.

Настојање да бојкотује уручивање Нобелове награде за мир (кинеском дисиденту Лију Сјаобоу) Србија показује да је далеко од искрене борбе за поштовање људских права и оних вредности које су својствене модерном, европском, демократском друштву, наводи се у саопштењу ЈУКОМ-а.

ЈУКОМ је, апелујући да Србија пошаље представнике да присуствују церемонији у Ослу, затражио од државних органа да јавности објасне коју врсту политике држава води.

"Србији је потребна истинска политика поштовања људских права, а не политика којој је важнији мост од људског живота", наводи се у саопштењу и апелује да Србија од Кине тражи да из кућног притвора пусти чланове породице добитника Нобелове награде и крене путем поштовања људских права.

"Након страхота деведесетих, треба да покажемо да смо први који ће стати уз оне чија су права угрожена и који ризикују своје животе зарад мира у свету", истиче ЈУКОМ.

Норвешки Комитет за доделу Нобелове награде саопштио је данас да Кина и још 18 земаља нису прихватиле позив да присуствују церемонији доделе Нобелове награде за мир кинеском дисиденту Лију Сјаобоу, која се одржава у петак.

Осим Кине, додели неће присуствовати представници Русије, Казахстана, Колумбије, Туниса, Саудијске Арабије, Пакистана, Србије, Ирака, Ирана, Вијетнама, Авганистана, Венецуеле, Филипина, Египта, Судана, Украјине, Кубе и Марока.

Кинеске власти су љутито реаговале на одлуку Нобеловог комитета да награду додели Лију и ставиле су његову супругу и колеге у кућни притвор, како не би могли да отпутују у Осло на уручивање награде.

Нобелов комитет је одлуку о додели Нобелове награде за мир кинеском дисиденту донео у октобру због његовог залагања за људска права и демократију у Кини.

ЈУКОМ је најавио да ће 10. децембра, у Центру за културну деконтаминацију бити одржана трибина тим поводом, на којиој ће говорити Борка Павићевић, Марко Караџић, Милан Антонијевић, Наташа Кандић, Миљенко Дерета, Соња Бисерко, Војин Димитријевић, Маја Мићић, Андреј Носов и Сташа Зајовић.

(Политика) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер