Početna strana > Hronika > Jože Mencinger: Slovenija je u Jugoslaviji bila republika sa dosta prava dok je u EU provincija
Hronika

Jože Mencinger: Slovenija je u Jugoslaviji bila republika sa dosta prava dok je u EU provincija

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 05. jul 2015.

BEOGRAD - Slovenački ekonomista Jože Mencinger ocenio je danas da su Grci, na neki način, pred dilemom "bolje rat nego pakt" - ako prihvate "rat", odmah su u velikim problemima, a ako prihvate "pakt" - nastavlja se mrcvarenje koje ne donosi zaokret.

Mencinger je u intervjuu "Politici", uoči današnjeg reforenduma, rekao da kažnjavanjem Grčke Evropa pokorava radikalnu levicu i da bi na tom izjašnjavanju o ponudi kreditora emocijama zaokružio "ne", a da bi kao ekonomista izabrao "da".

Mencinger je ocenio da je Evropska unija sada tamo gde je Jugoslavija bila 1985. godine, kada se, kako je rekao, još mogla spasiti da je postojala volja.

"Kao što su Slovence tada uveravali da svi u Jugoslaviji žive na naš račun, sada nemački političari uveravaju sve da su Grci lenjivci koje izdržavaju Nemci", kaže Mencinger.

On je rekao i da u vreme raspada Jugoslavije, kada je bio ministar u vladi Slovenije, nije bio nacionalista i da nije verovao u san o samostalnoj Sloveniji.

Poredeći slučaj Grčke s raspadom SFRJ, Mencinger je rekao da bi "odlazak Grčke iz EU bi, ekonomski gledano, irelevantan za Evropu, dok je odlazak Slovenije iz Jugoslavije bio ekonomski značajan".

"A što se Slovenaca tiče, mi smo u Jugoslaviji bili republika sa dosta prava, dok smo u EU samo provincija. Izgubili smo sve atribute države kao ekonomskog subjekta. No, za sve to krivim samo slovenačku politiku, koja se već deset godina udvara evropskim vlastima", poručio je Mencinger.

Mencinger je rekao i da nikad nije verovao u budućnost evra, koji se, kako kaže, pretvorio u najveću pretnju EU.

"Grčka kriza je pre svega politički problem. Evropske vlasti se plaše širenja "levog radikalizma", pa će učiniti sve da Grčku disciplinuju. To im je važno da bi birače u Španiji držali u strahu i da bi sprečili sumnje u njihove institucije i njihovu politiku", smatra Mencinger.

On je rekao da smatra da Evropu, posle ove, čekaju nove krize, zbog ogromne likvidnosti u finansijskom sektoru i nelikvidnosti u nefinansijskom sektoru.

Mencinger je ocenio i da je politika stezanja kaiša glupa, jer je, kao prvo, kriza nastala u privatnom finansijskom sektoru, a za nju su okrivili javni sektor, dok se rešenje traži u smanjenju socijale i na teret siromaha.

"Drugo, problem savremenog sveta nije ponuda nego tražnja. Nije problem proizvoditi već proizvode i usluge prodati. Raskorak između suviše male tražnje i velike ponude ne može se rešiti štednjom, jer ona dodatno smanjuje tražnju. Treće, preporučuje se povećanje efikasnosti i konkurentnosti, što još povećava ponudu i nezaposlenost. Ako to rade svi, onda to vodi u ekonomski kanibalizam", zaključio je Mencinger.

Poručio sam Vučiću da uspori, možda sam pogrešio

Slovenački ekonomista izjavio je da je pre godinu dana premijeru Srbije Aleksandru Vučiću poručio da uspori, jer veruje da se problemi mogu rešiti postepeno, ali da je "možda šok terapija uspela i da je pogrešio".

"Tipičan sam gradualista i loš političar koji veruje da se problemi mogu rešavati sporo, jedan po jedan, bez velikih najava reformi, koje uvek stvaraju pogrešna očekivanja i koje su mnogo puta i same pogrešne. Situaciju u Srbiji danas ne poznajem, možda je šok terapija uspela, a ja pogrešio", rekao je Mencinger za "Politiku".

Mencinger je dodao da je "Srbija u krizu upala, a nije je stvorila", kao i da je i u svetu finansijski sektor sada, posle ubacivanja ogromnih količina novca, previše likvidan.

"Banke se plaše kreditiranja, ali nema ni zdrave težnje za kreditima iako su kamatne stope blizu nule, jer nema težnje za proizvodima... Mišljenje da se povećanjem konkurentnosti sve može prodati na svetskom tržištu, nažalost, jeste utopija, jer i svetska tržišta imaju isti problem", ocenio je Mencinger.

Mencinger je dodao da je Srbija trošila više u vreme u kojem je trebalo da štedi, što se vidi u velikim deficitima platnog bilansa.

"Dok je neko drugi proizvodio više nego što je trošio i bio spreman da štedi, vi ste mogli više da trošite nego što stvarate, ali, ne verujem da Srbija može izravnati platni bilans, jer jednostavno nema proizvoda koji bi mogla da proda na svetskom tržištu, pogotovo ne sada, pošsto je na tržištima recesija i velika konkurencija", zaključio je Mencinger.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner