уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јово Бакић: Империјални покровитељи знају да ниједан политичар у Србији не сме да потпише споразум о Косову. Тражиће да се споразум спроводи, а непоменик ће морати да слуша и трпи, кука и плаче, те све беспоговорно спроводи
Хроника

Јово Бакић: Империјални покровитељи знају да ниједан политичар у Србији не сме да потпише споразум о Косову. Тражиће да се споразум спроводи, а непоменик ће морати да слуша и трпи, кука и плаче, те све беспоговорно спроводи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. март 2023.

 Професор Филозофског факултета у Београду Јово Бакић изјавио је у интервјуу за лист Нова да не очекује потписивање споразума о Косову до краја године. "Империјални покровитељи знају да то ниједан политичар у Србији не сме да потпише. Стога ће тражити да се споразум спроводи (томе служи пре пар дана усвојени анекс уговора), а непоменик ће морати да слуша и трпи, кука и плаче, те све беспоговорно спроводи, јер против њега имају много компромитујућег материјала, а и претњу неформалних санкција за све нас, што би се посредно одразило и на њега", рекао је Бакић.

На питање да ли очекује да Вучић доживи политичку судбину Мила Ђукановића, за ког се после 30 година, на основу резултата избора у Црној Гори, назире се да ће коначно бити развлашћен, Бакић каже:

„Још увек не знамо каква ће бити судбина Мила Ђукановића, тј. да ли ће ауторитарни вођ бити само смењен након више од три деценије владања или ће најбогатијем грађанину Црне Горе испитивати изворе личног и породичног богатства, па би онда могао да буде кривично гоњен и утамничен попут Ива Санадера у Хрватској“.

Према његовим речима, утолико је незахвалније говорити „о србијанскоме непоменику“.“Јер он се нада да ће својом ‘кооперативношћу’ око ‘страних инвестиција’ и Косова, а њоме је и започео своју владавину пре 10 година Бриселским споразумом (потписао тадашњи председник владе Дачић, али под менторством тадашњег ППВ-а) и Законом о раду, купити од САД-а и ЕУ још најмање десетак година у још већој мери ауторитарне владавине. На основу досадашњег искуства, може се претпоставити да његове наде нису без основа“, каже.

Упитан како гледа на изјаву Вучића да „ништа није потписао“ и да ли је то маркетиншки трик или правдање код својих бирача, одговара:

„Заиста није ништа потписао. Ту су му империјални господари изашли у сусрет, јер и њима је у интересу да овдашњи народ сматра како чињеница да ништа није потписано значи и да ништа из споразума неће бити спроведено. Наравно, кратко је памћење овдашњега света, јер да ли и откад постоје гранични прелази на Јарињу и Брњаку, ко контролише Газиводе, чије ће таблице имати аутомобили на Космету, којој се ‘држави’ и у чијем парламенту чланови Српске листе заклињу на верност, на којој телевизији и у чије име су приказивани бестидни напади на Оливера Ивановића, након којих је мучки убијен? Лицемерје, подлост, окрутност и глупост су, према томе, обележја овог режима, а бирачи би требало да се запитају у којој мери су ова обележја за њих прихватљива и на њих примењива“.

Бакић је оценио и да је српско друштво разорено, да нема ни републике ни њених грађанки и грађана, па ни нације, јер потоња може да постоји само као заједничко и вољно делање грађанки и грађана.

„Нажалост, друштво је сведено на масу интелектуално и морално у мањој или већој мери затупљених поданика који следе наређења или с врха мафијашке пирамиде или од неких страначких вођа. Отуда и могући изазов мафијашком режиму стиже покушајем политичке употребе ‘великих националних тема’, а не из борбе за свакодневне интересе грађанки и грађана“, оцењује професор, а преноси Нова.рс.

Истиче и да је „поданик – поданик и с Косовом и без њега“ „А Косова у границама наше од мафије отете републике у чињеничном смислу нема од 1999. године. Можемо да се позивамо на Резолуцију 1244 УН, али то нема никаквог утицаја на само Косово, као протекторат НАТО-а. Да се организовани криминал повезан с режимом нашао на удару заједничког, упорног и солидарног делања грађанки и грађана у последњој деценији, а било је доста прилика за то, постојала би морална снага у њима да се начелно супротставе и признавању Косова, ако би у већини били спремни да трпе материјалне последице тог супротстављања. Овако је то илузорно, јер поданици знају само да слушају наредбе“.

Бакић каже и да не зна да ли ће бити избора у Србији, јер, како додаје, нема, на своју срећу, „увид у мисли непоменика и његових сарадника“.

„Ако их буде, ништа се неће променити, јер овде нема ни памети ни енергије за било какво колективно конструктивно делање ширих размера, а режим има своје људе на стратешким положајима у свим ‘опозиционим’ странкама (искуство нам говори да их је имао у организацијама у којима сам био и да су, благодарећи недостатку памети и честитости већине, увек успевали да осујете честите људе које сам подржавао)“, закључио је он.

(Нова.рс-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер