петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јован Кркобабић: Није немогуће да СПС-ПУПС-ЈС не формира владу са коалицијом „Избор за бољи живот“
Хроника

Јован Кркобабић: Није немогуће да СПС-ПУПС-ЈС не формира владу са коалицијом „Избор за бољи живот“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. јун 2012.

БЕОГРАД - Председник Партије уједињених пензионера Србије Јован Кркобабић очекује да ће парламентарну већину обезбедити коалиције СПС-ПУПС-ЈС и "Избор за бољи живот", али не искључује могућност да "тај пројекат не успе".

"Очекујем да са Демократском странком направимо скупштинску већину уз превазилажење одређених тешкоћа. Пред нама су изузетно тешки послови и задаци и надам се да ћемо успети", рекао је Кркобабић у интервјуу Танјугу.

Према његовим речима, странке не могу да воде сопствену политику, већ морају "мало више да слушају шта им народ каже, а народ их је на изборима казнио све и рекао да ово што раде није добро". "Наша коалиција добила је 140 одсто више гласова него приликом претходних избора и ми то поверење не смемо да изневеримо", подвукао је Кркобабић.

Кркобабић је уверен да је Србија земља која може да изађе из "вртлога негативних кретања сопственим ресурсима", без обзира на дубину економске кризе, али под условом да се ти ресурси рационално и уз врло прецизно утврђене приоритете искористе за даљи развој земље.

Цитирајући Лазу Пачуа, лекара који је, како каже историја, "напустио ординацију да би као министар финансија излечио Србију", Кркобабић је навео да само на тим принципима Србија има шану да изађе из кризе. "Сада нам треба један Лаза Пачу који ће сав новац ставити у једна ћуп и рећи - одавде ћемо трошити само онолико колико имамо, за оно што је најнужније у овом тренутку. Ако тако радимо, гарантујем да ћемо из ове кризе изаћи без великих ломова и последица по становништво и ипак се кретати напред", рекао је Кркобабић.

По њему, не постоји борба против сиромаштва, ако се прихвати предлог да треба смањити или замрзнути пензије.

Стога, сматра он, ако се то и учини "пензионери ће умирати од глади и биће створен социјални геноцид над сопственим народом". "Ту позицију Јован Кркобабић ни под каквих условима неће прихватити. Та тема је била на дневном реду мог (Ивица) Дачићевог и (Драган) Марковићевог разговора са (Борисом) Тадићем и после расправе смо је заједнички одбацили, и Тадић и наша коалиција", рекао је Кркобабић.

То је, додао је, била и тема недавног сусрета лидера коалиција СПС-ПУПС-ЈС, када је разговарано о изналажењу заједничких додирних тачака које могу да издрже притисак времена и које могу на исти начин да буду брањене.

Тада је постигнут договор да борба против сиромаштва буде приоритет, подсетио је Кркобабић и указао на статистичке податке да у Србији има 1.700.000 пенизионера, да је просечна пензија 22.200 динара, односно 190 евра, што је, каже, испод границе издржљивости.

Још 1.400.000 пензионера прима ниже пензије, а више од 500.000 пензионера добија месечни чек на коме је износ мањи од 12.500 динара, додао је. "У име те катагорије грађана, а то је скоро једна трећина становништва, не могу да прихватим никакав програм који би ту популацију довео у тежи положај од онога у коме се сада налази, јер је већ сада питање да ли могу да издрже", сматра лидер ПУПС-а.

Преносећи део разговора са Дачићем и Тадићем, Кркобабић је навео и да опредељење ка европским интеграцијама остаје део договора, да питање Косова и Метохије мора бити предмет разговора и да не може бити наметање решења које не би одговарало Србији.

Србија се не може одрећи саме себе, нагласио је Кркобабић и додао да подржава наставак разговора на ту тему, али да "унапред опредељивања шта коме падне на памет - не важи".

То су услови које је ПУПС, у оквиру коалиције, поставио Тадићу као кандидату за мандатара, за разговоре које буде водио трагајући за трећим партнером. "Ми (коалиција СПС-ПУПС-ЈС и коалиција странака око ДС) имамо 111 мандата, тих 20-ак, који треба да нам приђу, морају да прихвате ову тезу. У противном нема коалиције, јер ако ће неко инсистирати да радимо оно што не можемо, коалиције не може бити", рекао је Кркобабић.

У том смислу питање трећег партнера није питање лидера ЛДП и УРС Чедомира Јовановића и Млађана Динкића, већ политике које њихове коалиције воде.

У питању су политика, програм, филозофија и схватање тих партија о томе како треба да изгледа Србија, појаснио је Кркобабић.

Лидер ПУПС је поновио уверење да ће до краја месеца "бити чиста ситуација и да ће се знати да ли ће са ДС бити могућа коалиција и почети са формирањем владе". "Ако не успемо у томе, онда морамо да се окренемо разговору са другом страном, а ако и то не успе, могућа је и трећа варијанта - да две велике партије праве коалицију, и то није немогуће. Да ли би она била функционлана и корисна, то је друго питање, али теоријски је све то могуће", указао је Кркобабић.

Упитан које ће захтеве ПУПС поставити уколико се договори влада са ДС, Кркобабић је категорички одговорио да је странка коју води партнер у том процесу и да ни од кога не тражи ништа, нити икоме ишта нуди. "Кажу коалиција око Ивице Дачића и Бориса Тадића, нема око, иза и испред, овде се ради о потпуно равноправним партнерима који воде разговоре како на најбољи начин да конституишу парламентарну већину која би била способна да организује послове државе и саму државу као механизам, који би у четворогодишњем мандату дао најбоље резултате", рекао је Кркобабић.

Шта би ко радио биће предмет договора међу партнерима када се претходно договоре стратегијска питања, закључио је лидер ПУПС.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер