Početna strana > Hronika > Jovan B. Dušanić: Prodaja "Telekoma" dovešće do smanjenja broja zaposlenih, povećanja cena usluga i smanjenja ulaganja
Hronika

Jovan B. Dušanić: Prodaja "Telekoma" dovešće do smanjenja broja zaposlenih, povećanja cena usluga i smanjenja ulaganja

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 05. april 2015.

DO kraja maja savetnik za privatizaciju "Telekoma Srbija", francuska investiciona banka "Lazard", trebalo bi da proceni vrednost srpskog operatera i predloži Vladi najbolji način prodaje. Na privatizaciju ove kompanije, od koje država kao većinski vlasnik ubira značajan deo profita, Srbija se obavezala sporazumom sa MMF-om.

I dok se očekuje da zvanična procena vrednosti "Telekoma" ne bude ispod dve i po milijarde evra, koliko je procenjeno na prethodnom, propalom tenderu, sindikati kompanije ističu da je vrednost ove kuće 10 milijardi evra. Zvaničnici ne žele da se javno oglašavaju dok savetnik ne uradi svoj deo posla, a stručna javnost istovremeno osporava čak i ustavnost i zakonitost ove privatizacije.

- Vlada se najnovijim aranžmanom sa MMF obavezala da ide na prodaju "Telekoma", prirodnog nacionalnog resursa koji obezbeđuje visoke prihode i značajan profit - ističe ekonomista Jovan B. Dušanić, profesor Univerziteta u Beogradu.

- Država je najveći akcionar i ima stratešku kontrolu dominantnih telekomunikacionih kompanija u mnogim evropskim modernim zemljama sa tržišnom ekonomijom: Nemačkoj, Francuskoj, Norveškoj, Švedskoj, Finskoj, Švajcarskoj... ali i u Rusiji, Japanu, Kini. Uostalom, Telenor, koji je norveška državna kompanija, kupio je naš "Mobtel".

Dušanić ističe da iskustva drugih privreda u tranziciji, koje su prodale nacionalne telekomunikacione kompanije, pokazuju da su novi vlasnici kao prve mere preduzeli smanjenje broja zaposlenih, povećanje cena telekomunikacionih usluga i smanjenje ulaganja.

- To pokazuju primeri i naših suseda, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore i Mađarske, koji su prodali telekomunikacije "Dojče telekomu" - ističe Dušanić. - Verovatno će kupljena firma, ulazeći u sastav nove velike kompanije, postati efikasnija, ali kao karika u transnacionalnoj kompaniji koja i ubire koristi od te povećane efikasnosti. Profit ostvaren u našoj zemlji lako se prebacuje u inostranstvo, i tako se značajno izbegava plaćanje poreza u budžet Srbije.

ZARADA

PODACI RATEL-a pokazuju da je prihod od telekomunikacionog tržišta u Srbiji oko 190 milijardi dinara. Prihodi najvećih mrežnih operatora: "Telekoma", SBB-a, "Telenora" i VIP-a, u 2013. godini su bili 166 milijardi dinara - ističe se u analizi (AINS).

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner