петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јосип Јуратовић: Референдум у РС значи дестабилизацију БиХ
Хроника

Јосип Јуратовић: Референдум у РС значи дестабилизацију БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 31. август 2016.

 Гледајући на референдум, који је у основи само савјетодавни и са којим се ионако финансијски скрхана Република Српска не може носити, не могу а да не коментирам да је то очит примјер Додиковог искориштавања буџета за надолазећу изборну кампању.

То је коментар за Данас Јосипа Јуратовића, посланика немачке Социјалдемократске партије у Бундестагу.

Да један овакав савјетодавни референдум може подићи толико тензије говори у прилог оној старој изреци "на Балкану ништа ново" оцењује он и тврди да подржавање "овакве лоше намјере која служи дестабилизирању БИХ и хушкачкој реторици, води само у продубљивање ионако крхких односа у БиХ". " Надам се да је то само неукусна изборна реторика и да су српски дужносници свјесни своје одговорности и своје позиције о приступу у ЕУ и правила која у њој владају. О катастрофалним посљедицама уколико подрже референдум не усуђујем се ни размишљати. Спровођењем референдума, уколико до њега дође, ће се озбиљно нарушити међусобно повјерење, не само у БИХ, него и свим осталим земљама у регији, али и у ЕУ", закључује Јосип Јуратовић.

Богович: Београд да се заложи за отказивање референдума

Брисел, Београд - Референдум који планира РС никако није конструктиван за односе у БиХ и региону, него претња миру и стабилности. Председник и премијер Србије свакако би могли дати јасан сигнал српским представницима у БИХ да на основу дијалога и поштовања законодавства одустану од тог референдума, каже за Данас Франц Богович, посланик Европске народне партије у Европском парламенту.

Богович истиче да је БиХ "јако потребна европска будућност, мир економски и друштвени развој, те сарадње међу представницима свих конститутивних народа, а и конструктивни односи са државама региона". "Србија, као држава, која је направила велике кораке на свом путу ка ЕУ, могла би бити добар пример и Републици Српској, да у први план стави европске вредности и пут БиХ ка ЕУ", поручује овај европосланик.

Вајгл: Референдум је спорна иницијатива

Брисел, Београд - Очекујем да политички лидери Србије у разговору са представницима босанских Срба нагласе да Србија и БиХ имају заједнички приоритет - пуноправно чланство у Европској унији, каже за Данас Иво Вајгл, посланик групе Савеза либерала и демократа у Европском парламенту.

Вајгл прецизира да ће остваривање тог циља пружити могућности да Срби у обе државе "ухвате корак са развојем Европе као целином и да у европском контексту учине за своје националне интересе и интегритет много више него што се може постићи спорним иницијативама које раздвајају и призивају проблеме из блиске и далеке прошлости".

Фајон: Очувати јединство БиХ

Брисел, Београд - Пажљиво и донекле забринуто пратим развој догађаја у вези са најављеним референдумом у Републици Српској. Убеђена сам да је једини прави пут уједињена Босна и Херцеговина у Европској унији, и за то се све време и залажем, каже за Данас Тања Фајон, посланица групе демократа и социјалиста у Европском парламенту.

Она истиче да је у последње време постигнуто неколико важних корака, од Споразума за стабилизацији и придруживање, преко молбе за чланство до усвојеног механизма за координацију.

“Мислим да на овај начин треба и да се настави пут БиХ према ЕУ, чије користи треба превасходно да осете сви грађани БиХ. Верујем да би потенциална политичка дестабилизација угрозила и овако недовољно добру кондицију БиХ и сматрам да је важније да се држава фокусира на даље реформе и напредак на економском и социалном питању”, истиче саговорница Данаса.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер