понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Споразум са Есмарком није потписан
Хроника

Александар Вучић: Споразум са Есмарком није потписан

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. фебруар 2015.

Александар Вучић: Споразум са Есмарком није потписан

Премијер Србије Александар Вучић је на конференцији за новинаре изјавио да договор о продаји Железаре Смедерево америчком конзорцијуму „Есмарк“ није постигнут, али да, по њему, то није крај Железаре.

„Ово није крај Железаре, Шарл де Гол је једном рекао да је можда изгубио битку, али не и рат, а ми нисмо изгубили ни битку ни рат. Наставићемо потрагу за новим стратешким партнером, и циљ нам је да се и друга велика пећ покрене до краја ове године“, додао је Вучић.

„Све време смо тражили начин да прихватимо понуду, све смо дали од себе да се уверимо да ће се обртни капитал Републике Србије осигурати. Овога пута у томе нисмо успели, али се надам да ћемо за месец дана имати боље вести“, нагласио је премијер.

„До последњег тренутка сам желео да потпишемо уговор“

Премијер Александар Вучић саопштио је на конференцији за новинаре да није постигнут договор са Есмарком око продаје Железаре Смедерево.

- До последњег тренутка сам желео да потпишемо договор. Више није имало смисла и нисмо могли више да издржимо ни да се боримо. Ми смо испунили све обавезе - саопштио је премијер.

Он је нагласио да ми нисмо способни да водимо Железару профитабилно.

- Нисмо способни да зарађујемо. Очекујемо да ће Железара да почне да ради. То је наш циљ, наша нада и ми ћемо за то да се боримо. Никада нисмо умели да направимо набавку како треба, да продајемо како треба, и нико у Србији то није знао да ради. Покушаћемо да нађемо најбоље људе у свету и очекујем да до краја марта Железара почне да ради - додао је Вучић.

Као главни разлог за одустајање од Есмарка навео чињеницу да нису добијене гаранције да ће железара наставити да ради и кад буду потрошене резерве сировина.

- Нисмо добили гаранције да ће се очувати наш обртни капитал и да неће бити потрошене све сировине, а потом фабрика напуштена уз образложење да тржиште није добро, не постоји и да на тај нацицн изгубимо 120 милиоа долара - навео је Вучић.

Он је додао да је до последњег тренутка молио да нам се изађе у сусрет, да имамо право супотписа, само да можемо да контролишмео начин трошења сировина, односно да ли ће ићи по каквој цени набавке и продаја челика.

- Добили смо одговор да то прихватају, тражили смо за сваку трансакцију за преко 500.000 долара. Добили смо одговор на два милиона долара. Нисмо могли више да издржимо. Испунили смо све обавезе према ММФ, обавестили их - рекао је Вучић и нагласио да то није крај железаре.

Ова солуција не значи заустављање приватизације, до ње мора доћи, а ово је прелазни пут до коначног решења, нагласио је премијер.

Покушаћемо да добијемо најбоље људе

Премијер је рекао да ће Влада Србије већ од понедељка путем јавног позива наћи менаџерски тим, односно ангажоватиу најбоље људи који ће знати да управљају Железаром, а крајњи циљ је да друга пећ буде покренута крајем године.

Јавним позивом покушаћемо да добијемо најбоље људе у свету, навео је премијер, додајући да очекује да крајем марта железара почне да ради повећаним капацитетом, а да до краја године буде покренута друга пећ.

- То је наш циљ и за то ћемо се борити - рекао је премијер, напомињући да се онај ко се бори на крају мора бити наградјен.

Представник синдиката Синиша Прелић је оценио да је најбитнија одлука да Железара настави да ради. Он је подсетио да је био сведок преговора и рекао да сви морају да имају одговорност када је у питању Железара и да је на свима одговорност да сачувају железару.

Преговори су трајали више од 20 дана и требало је да јутрос буду завршени. Али је ноћас стигла контрапонуда од Есмарка. Уместо најављене седнице Владе, разговори су настављени и данас у току дана.

На преговорима су били и градоначелник Смедерева, чланови Комисије за приватизацију Железаре Смедерево као и КПМГ, који је приватизациони саветник.

Данас истиче и рок који је ММФ дао Србији да се реши питање смедеревске Железаре.

На питање какав ће утицај неуспех тендера имати на договор с ММФ-ом, Вучић је подсетио да од доласка ове владе ниједном није оборне кредитни рејтинг и да је и ова одлука донета у року.

Он је рекао да ће ММФ-у бити лакше после ове одлуке, а да цурења новца више неће бити.

- СА ММФ-ом је све у реду, 23. ћемо добити аранжман, али то не значи да смо решили проблем Железаре - рекао је Вучић

Према нашим информацијама, „Есмарк“ је током преговора који трају већ 20 дана одбио неколико предлога Владе који би гарантовале рад Железаре на дуже време.

Преговори Владе Србије с руководством Есмарка почели су 27. јануара јер је та компанија једина дала понуду за куповину 80,01 одсто капитала Железаре, на тендеру који је отворен 9. јануара.

Преговори су најпре вођени у Београду, а завршне разговоре у седишту Есмарка у Питсбургу од 12. фебруара предводио је министар финансија Србије Душан Вујовић.

Са Есмарком је преговарано о 30 елемената важних за уговор који су се односили на обавезе обе стране и гаранције за наставак производње и запосленост у Железари.

Што смо помагали, помагали смо

Одговарајући на питање новинара, Вучић је рекао је 90 одсто обавеза Железаре према држави Србији и да, ако неко треба да се пита, онда је то држава.

Упитан шта ће бити са државном помоћи, премијер је казао да Влада Србије не мисли да Железару остави на овом нивоу производње и зато им се, каже, жури.

"Наследили смо празну халу без сировина, а сада у Железари имамо сировине у вредности од 170 милиона долара. То је огромно богатство", рекао је Вучић.

А на питање о помоћи државе Железари у будућности, Вучић је рекао:

"Оно што смо помагали, помагали смо".

Фискална консолидација

"Више месеци радимо на томе да спасемо Железару да спасемо оно што је био мотор српске индустрије, да повећамо бруто домаћи производ уз истовремено тешке мере на пољу фискалне консолидације да би нам Србија постала коначно здрава економија, да би смо имали здраву привреду", рекао је премијер.

Радници остају

Сви радници остају на својим радним местима и услов у нашем јавном позиву за менаџере биће да сви радници остају на својим радним местима- навео је Вучић.

(Блиц)

Још нема одлуке о „Есмарку“, Вучић отказао седницу владе и обраћање новинарима, нико неће напустити зграду Владе док одлука не буде донета

Премијер Александар Вучић отказао је седницу владе која је требало да буде одржана данас, као и пут за Обреновац, како би размотрио нову понуду Есмарка за Железару Смедерево.

Влада је добила нову контрапонуду од Есмарка за Железару Смедерево, и данас треба да буде саопштена одлука Владе.

Како сазнаје "Блиц", Вучић ће бити у Влади док се не донесе одлука, где се такође налази и градоначелник Смедерева, чланови Комисије за приватизацију Железаре Смедерево као и КПМГ, који је приватизациони саветник.

Одлука ће свакако бити донесена данас. Владу нико неће напустити док не буде донете коначна одлука о Железари. Данас истиче рок који је ММФ дао Србији да се реши питање смедеревске Железаре.

Без обзира на то какав буде исход преговора са "Есмарком", Железара ће наставити да ради, поручио је раније премијер Вучић.

Према нашим информацијама, „Есмарк“ је током преговора који трају већ 20 дана одбио неколико предлога Владе који би гарантовале рад Железаре на дуже време.

Ако Влада Србије прихвати понуду „Есмарка“ о куповину Железаре, то ће значити да ће држава задржати какву-такву контролу над трошењем новца у овој компанији.

Преговори Владе Србије с руководством Есмарка почели су 27. јануара јер је та компанија једина дала понуду за куповину 80,01 одсто капитала Железаре, на тендеру који је отворен 9. јануара.

Преговори су најпре вођени у Београду, а завршне разговоре у седишту Есмарка у Питсбургу од 12. фебруара предводио је министар финансија Србије Душан Вујовић.

Са Есмарком је преговарано о 30 елемената важних за уговор који су се односили на обавезе обе стране и гаранције за наставак производње и запосленост у Железари.

Влада Србије је спремна и за план Б, односно да у случају одустајања Есмарка од преузимања већинског удела, Железара остане у државном власништву, а да њен рад, односно набавку сировина и проналажење купаца за челик, буде препуштен професионалном менаџменту који би ангажовала држава.

(Танјуг-Блиц-НСПМ)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер