субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан: Охрабрен сам Вучићевом решеношћу да у Србији покрене дијалог о Косову
Хроника

Јоханес Хан: Охрабрен сам Вучићевом решеношћу да у Србији покрене дијалог о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. јун 2017.

 Известилац Европског парламета за Србију Дејвид Мелкалистер изјавио је вечерас да је порука Европског парламента да Србија има будућнот у ЕУ и да очекује отварање нова два поглавља у преговорима са ЕУ.

"Србија јасно иде ка чланству у ЕУ. Земља је отворила 8 поглавља, од којих су два привремно затворена, а очекујемо отварње два нова поглавља", рекао је Меклаистер отварајући дебату у Европском парламенту о Резолуцији о Србији.

Дејвид Мекалистер је нагласио да су три тачке битне на путу Србије у ЕУ- владавина права, економске реформе и регионална сарадња и добросуседски односи. Он је понови да је напредак у поглављима 23 и 24 као и у нормализацији односа са Приштином "неопходан" за напредак Србије на путу евроинтеграција.

Малата, као председавајућа Европским саветом, поздравила је напредак Србије у процесу приступних преговора као и у сарадњи са ЕУ и регионом.

"Србија је у 2016. години направила важан напредак. Битно је да је тај напредак стабилан и да се наставља", поручила је представница Малте Хелена Дали.

Она каже да ће млатешко председвање организовати Међувладину конференцију са Србијом следеће недеље на којој би требало да буду отворена поглавља која ће добити зелено светло свих земаља чланица.

Европски комесар за преговоре о проширењу Јохаес Хан испред Европске комисије поздравио је, како је рекао, избалансирану Резолуцију Европског парламента о Србији која је по њему у складу са извештајем о напретку Комисије из 2016. године.

"Србија је направила добар напредак ка чланству у ЕУ што је стратешки циљ који су поставили и Влада и председник Александар Вучић", поручио је Хан.

Комесар Хан је похвалио Србију за напредак у области регионалних односа, у дијалогу са Приштином, као и у реформи јавне управе и напора уложених у решавање миграционе кризе. Хан је изјавио да очекује наставак дијалога са Косовом и да ће се енергија у Србији, после председничких избора, усмерити на реформе.

У наставку расправе европски посланици су констатовали да је извешатај о Србији "избалансиран", да је земља направила напредак али и да има мањкаваости превасходно у области владавине права што се односи на борбу протв корупције и организованог криминала, поштовање медијских слобода и слободе изражавања као и поштовање људских права.

Представница Социјалдемократа у Европском парламенту Тања Фајон нагласила је да ”Србија мора много више да ради на достизању ЕУ стандарда у области владавине права, демократије и људских права”.

Она је изразила забринутост због стања у медијима у Србији и пренела поруке младих у Србији који се, како је пренела Фајон, жале да не могу добити посао без партијске књижице.

Представница Зелених, Улрике Луначек је поред похвала на рачун отварања нових поглавља у приступним преговорима Србије и напретка земље ка функционалној тржишној економији, изнела забринутост због слободе медија у Србији, реторике која је, према њеним речима, била оштра током изборне кампање за председника Србије, примећених нерегуларности током изборног процеса, али и због изостанка напретка у истрази у случају ”Сава Мала”.

Представник социјалдемкрата из редова румунских парламентараца Виктор Боштинару обратио се у свом излагању Европској комисији и поручио јој да не сме да подржава тзв ”стабилократију” односно да је ”стабилност важна али не по цену жртвовања других вредности”.

Међу посланицима који су се јавили за реч током дебате о Србији била је и хрватска посланица Ружа Томашић која је нагласила да није задовољна напретком Србије нити Европском комисијом која ”дозвољава да отворена питања не буду решавана”. Томашић је као примере навела питање граница, имовине и људских права.

Независна представница мађарских праламентараца Кристина Морави је у свом излагању тражила ”пуну аутономију за мађарску националну мањину у Војводини” и то по цену заустављања приступања Србије ЕУ.

У закључку расправе комесар за реговоре о проширењу Јоханес Хан и известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер закључили су да је Србија ”покретачка снага у региону” и да је” јасна порука дебате да већина европских парламенатраца подржава чланство Србије у ЕУ.”

Европски парламент ће сутра гласати и усвојти Резолуцију о Србији. Документ нема обавезујући карактер, већ каратктер политичке препоруке једне од три најзначајније ЕУ институције.

Хан: Србија остварила добар напредак ка чланству у ЕУ

Европски комесар Јоханес Хан је вечерас у Европском парламенту у Стразбуру истакао да је "Србија остварила добар напредак ка чланству у Европској унији" и нагласио да "амбициозне економске и структурне реформе у Србији већ дају резултате".

Хан, комесар за проширење ЕУ, изјавио је то у излагању пред расправу европосланика о резолуцији о напретку Србије, у којој је затражено да Европска унија у преговорима о пријему Србије отвори нова технички већ спремна поглавља, и наглашено да је Србија "учинила важне кораке ка нормализацији односа с Косовом" и зато очекује стварање Заједнице српских општина(ЗСО).

Хан је истакао да је Србија показала приврженост миру и стабилности, добрим односима са суседима и наставила дијалог с Приштином, кренула у реформе јавне управе и спровођење амбициозног акционог плана владавине права.

По његовим речима, власти у Београду морају посебно радити на реформи владавине права, на заштити рањивих група и мањина, "а једнако је важно да и даље играју свој део улоге у нормализацији односа с Косовом".

"Жалим што неки догађаји нису били од користи у том правцу, а очекујем наставак дијалога и охрабрен сам решеношћу председника Вучића да у земљи покрене дијалог о Косову", рекао је еврокомесар.

Он је додао да је ЕУ главни партнер Србије и указао на то да је ЕУ од 2007. године Србији пружила помоћ од две милијарде евра, што је више него било који њен други партнер из света.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер