петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан: Однос Србије и Русије не утиче на отварање поглавља
Хроника

Јоханес Хан: Однос Србије и Русије не утиче на отварање поглавља

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. новембар 2014.

Европски комесар за суседску политику Јоханес Хан нагласио је синоћ да однос Србије према Русији неће утицати на отварање првих поглавља, додајући да се не врши притисак на Србију да уведе санкције Русији и истовремено поручује да брзина приступања Унији зависи од саме земље кандидата.

Он је у интервјуу аустријској државној телевизији ОРФ синоћ казао да је изјава председника Европске комисије Жан Клода Јункера била исправна када је рекао да неће бити нових приступања у наредних пет година, јер се не ради само о преговорима, већ о процесу.

- Не ради се само о преузимању законодавства ЕУ, већ о томе да се друштво мора променити у земљи, да мора бити трајно успостављена правна држава, независно судство, мање корупције и створи инвестициона клима погодна за стране улагаче и стварање радних места. То су процеси који се не одвијају од данас до сутра и зато је реално да неће бити нових приступа у наредних пет година. Тек смо отпочели преговоре са Црном Гором и Србијом - навео је Хан подсећајући да су приступни преговори са Хрватском трајали осам година.

Он је истакао да однос Србије и Русије не утиче на отварање поглавља, рекавши да процес приступања Унији значи постепену идентификацију и преузимање спољне политике ЕУ.

Хан је рекао да на крају, када неко постаје члан ЕУ мора да се придржава одлука Уније, а по питању санкција постоје јасна правила. Србија, према његовим речима, тренутно није чланица, и део приступног процеса је постепена идентификација са спољном и безбедносном политиком Уније и њено постепено преузимање.

- Тај процес мора имати подршку грађана, који су у Србији јасно показали да желе да буду чланице ЕУ . подвукао је Хан.

Он је подсетио да је Аустрија највећи страни инвеститор у Србији, да су две трећине страних инвестиција из ЕУ, и да две трећине трговинске размене Србија има са ЕУ.
- Брзину приступања ЕУ одређује земља кандидат сама. Ми имамо услове и норме које треба испунити - подвукао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер