петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан: Немачка нема времена да разговара о буџету ЕУ. Влада Олафа Шолца је тренутно превише заокупљена хитним домаћим проблемима
Хроника

Јоханес Хан: Немачка нема времена да разговара о буџету ЕУ. Влада Олафа Шолца је тренутно превише заокупљена хитним домаћим проблемима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. децембар 2023.

Влада Олафа Шолца је тренутно превише заокупљена домаћим проблемима, изјавио је новинарима комесар за буџетска питања ЕУ.

Суочена са хитним домаћим питањима, немачка влада није била у могућности да учествује у расправама о финансијама ЕУ, изјавио је новинарима комесар за буџетска питања ЕУ Јоханес Хан.

Раније ове године, Берлин – заједно са неколико других држава чланица – успротивио се захтеву Европске комисије за додатних 66 милијарди евра (72 милијарде долара) за покривање неочекиване потрошње, сугеришући да би Брисел уместо тога требало да смањи друге области свог текућег буџета.

Кабинет немачког канцелара Олафа Шолца бори се са огромним фискалним недостатком код куће након што је Уставни суд прошлог месеца забранио да се пренамени 60 милијарди евра (65 милијарди долара) неискоришћених средстава преосталих од пандемије Ковид-19.

У извештају у петак, Политико је цитирао Јоханеса Хана који је изјавио да је „највећи проблем то што је Немачка толико ометена домаћим питањима да буквално не налази времена да се бави” финансијама ЕУ.

Званичник је тврдио да Берлин, као „највећа економија у Европској унији“, има „посебну одговорност“ и да без учешћа Немачке „нећемо постићи договор“.

Комесар је такође одбацио сугестије које је раније изнела група држава чланица на челу са Немачком, која је позвала Брисел да прерасположи постојећа средства за финансирање нових приоритета. Хан је објаснио да би то било тешко спровести у пракси, јер је буџет ЕУ већ у минусу.

Очекује се да ће ово питање доминирати дневним редом самита Европског савета од 14. до 15. децембра.

Додатна финансијска средства која Европска комисија жели да обезбеди би, између осталог, ишла Украјини, са предвиђеним грантовима од око 17 милијарди евра.

Прошлог месеца, украјински министар финансија Сергеј Марченко упозорио је да ће Кијеву бити потребна финансијска помоћ од почетка 2024. како би попунио буџетски мањак процењен на 29 милијарди долара.

Такође у новембру, Ројтерс је цитирао неколико анонимних дипломата који су изјавили да су неке земље чланице, укључујући Немачку, изразиле озбиљне сумње у вези са плановима Брисела да издвоји око 20 милијарди евра (21,4 милијарде долара) за војну помоћ Украјини у наредне четири године. Један званичник је тада рекао новинарима да се „смањује вероватноћа да ће првобитни предлог [шефа ЕУ за спољну политику Жозепа] Бореља бити усвојен“.

Крајем прошлог месеца, немачки министар финансија Кристијан Линднер изјавио је да се његова земља суочила са празнином од 17 милијарди евра (18,66 милијарди долара) у буџету за 2024. након одлуке Уставног суда.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер