среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан: Много изасланика у дијалогу Београда и Приштине може да направи збрку, на нама Европљанима је да водимо тај процес
Хроника

Јоханес Хан: Много изасланика у дијалогу Београда и Приштине може да направи збрку, на нама Европљанима је да водимо тај процес

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2019.

 БРИСЕЛ - Европски комесар за преговоре о проширењу, Јоханес Хан, рекао је да је Европска комисија јасна у очекивању “зеленог светла” за отварање приступних преговора за Северну Македонију и Албанију, и да ће то бити нова енергија за дијалог Београда и Приштине, као и договор који је кључан за регион, оценио је Хан. Одлазећи комесар за преговоре о проширењу каже да након избора на Косову очекује суспензију такси и наставак дијалога Београда и Приштине.

"Надам се да ће се то десити што је пре могуће јер Жозеп Борел је спреман да почне суштинске разговоре о коначном решењу", поручио је Хан.

На питање о могућем "систему реципроцитета" уместо укидања такси, што су помињали новоизабрани лидери косовских Албанаца, Хан каже да постоји систем регионалног економског простора који подразумева да нема царина међу земљама Западног Балкана.

"То је оно што ЕУ подржава", поручио је Хан.

Хан је током округлог стола који је организовао за бриселске дописнике са Западног Балкана оценио да ће за неколико недеља, када се успостави нова Европска комисија, ЕУ наставити своју улогу посредника у дијалогу Београда и Приштине.

"То није нешто што можемо да делегирамо неким земљама чланицама. На нама Европљанима је да водимо тај процес. Исто важи и за друге глобалне играче", закључио је Хан.

Када је у питању могућа промена или корекција граница као део споразума Београда и Приштине, Хан каже да је то само један од елемената у процесу преговора, те подсећа на да је једини услов који поставља ЕУ да ниједан билатерални споразум не може бити на штету регионалне стабилности.

Много изасланика може да направи збрку

Хан је оценио да много изасланика у дијалогу Београда и Приштине може да направи збрку која би накнадно морала бити каналисана.

"Добро је имати толико изасланика, али на крају дана то обично направи збрку", поручио је Хан.

Хан је тако одговорио на питање новинара о могућој промени методологије дијалога Београда и Приштине, а након именовања чак двојице америчких специјалних изасланика и најаве постављања могућег европског изасланика за дијалог.

Он је подсетио на пример Мајдана и Украјине када је, према његовим речима, било толико различитих изасланика, интереса и странаца да се енергија трошила на њихово међусобно усклађивање.

"Исто важи и за дијалог Косова и Приштине. Не може се одвијати без нас, јер има утицај на целу европску перспективу", закључио је Хан.

Хан је у разговору са дописницима из балканских земаља у Бриселу нагласио да ће новоименовани шеф дипломатије Жозеп Борел одмах по ступању на дужност. што се очекује 1. новембра, почети да се бави дијалогом и посетити Приштину.

"Чекамо само формирање владе на Косову, док је политичка ситуација у Србији јасна", навео је Хан.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер