Početna strana > Hronika > Jens Stoltenberg: Vežba "Srbija 2018" je veliki primer kako partnerstvo sa NATO može da donese konkretne benefite Srbiji, NATO i celom regionu
Hronika

Jens Stoltenberg: Vežba "Srbija 2018" je veliki primer kako partnerstvo sa NATO može da donese konkretne benefite Srbiji, NATO i celom regionu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 08. oktobar 2018.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je da vežba spasavanja u vanrednim situacijama "Srbija 2018", nije vojna vežba već vežba civilne spremnosti.

"To je platforma za one koji prvi reaguju da jedni od drugih nauče kako bi stekli prava iskustva zajedno i kako bi se bolje pripremili za vremena u kojima se suočavamo s apravim životnim vanrednim situacijama", rekao je Stoltenberg u Mladenovcu.

On se zahvalio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na ličnom doprinosu da bi ta vežba bila ostvarena.

Stoltenberg je napomenuo da je od "vitalnog značaja" da učinimo sve kako bismo bili dobro pripremljeni i prilika da se testiraju nova sredstva za otklanjanje posledica prirodnih katastrofa kao što je veštačka inteligencija, virtuelna stvarnost i sistem za incidente napredne generacije. To su i "tehnologije koje mogu da unaprede način komunikacije i kako da koordiniramo naše reakcija bez obizira na to sa kakvim se izazovima suočavamo", rekao je on.

"Srbija 2018 jeste vežba koja je i test. Ona pokazuje naše snage i naše slabosti. Ona će nam omogućiti da zajedno učimo i da se zajedno bolje slažemo. Takođe ona je veliki primer kako parterstvo sa NATO-om može da donese konkretne benefite Srbiji, NATO-u i celom regionu", rekao je Stoltenberg.

On je objasnio da iskustvo stečeno na prethodnim vežbama pomoglo da se spasu hiljade života, a da će lekcije koje "naučimo danas pomoći da spasemo u narednom periodu više života".

Zemlje saveznici NATO najveći investitori u Srbiji

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg pohvalio je impresivne ekonomske reforme koje je Srbija sprovela, kao i privredni rast zemlje.

On je, u svom obraćanju novinarima, podsetio da su zemlje saveznici NATO najveći investitori u Srbiji, koji su doneli nova radna mesta i doprineli privrednom rastu, te kazao da je Srbija ostvarila impresivan privredni rast i reforme.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ukazao je, s tim u vezi, da bez očuvanja mira i stabilnosti nema ekonomskog napretka.

Greši onaj koji misli da je moguć ekonomski rast, a da ne čuvamo mir i stabilnost, kazao je on.

Snažne i bliske veze Srbije i Norveške

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je da je njegova poseta Skandinavskom institutu na Filološkom fakultetu u Beogradu bila odavno isplanirana, kao i da to pokazuje snažnu vezu koju Srbija ima sa skandinavskim zemljama, a posebno sa Norveškom.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nadovezao se na njegove reči i odbacio kritike nekih da je poseta fakultetu bila neprimerena promocija NATO, ističući da Srbija ne želi ni u jedan vojni savez, ali da je uvek dobar domaćin, posebno onima koji ne žele zlo Srbiji, poput Stoltenberga.

Stoltenberg je rekao da je poseta Skandinavskom institutu Filološkog fakulteta bila isplanira odavno i da mu je bilo veliko zadovoljstvo da se tamo sretne sa studentima i profesorima, jer to, kaže, pokazuje snažnu vezu koju Srbija ima sa skandinavskim zemljama, a posebno sa Norveškom.

"Imam bliskog prijatelja iz Norveške, koji je predavao na fakultetu, to je razlog što sam otišao. Hteo sam da vidim kako izgleda praktično ta saradnja Danske, Norveške i Švedske sa Srbijom", rekao je Stoltenberg novinarima u Mladenovcu.

Podsetio je da je deo detinjstva proveo u Beogradu, da ima mnogo srpskih prijatelja, ali i ukazao da je važno da se sačuva sećanje na to kako se blisko prijatljestvo razvilo tokom Drugog svetskog rata, kada su mnogi iz Srbije i regiona bili poslati u Norvešku kao ratni zarobljenci.

"To je stvorilo snažno prijateljstvo koje i dalje postoji i važno je da se to ne zaboravi. Treba poštovati sve ljude koji su propatili tokom Drugog svetskog rata i treba da održavamo partnertsvo i bliskost", podvukao je Stoltenberg.

Dodao je da mu je drago da se vratio u Beograd i podsetio se kako je, kao dete, išao na Kalemegdan, naučio da voli i jede srpska jela, ćevape, punjene paprike...

"Ovo je bila lepa prilika da se vratim u Beograd i da to probam", rekao je Stoltenbeg.

Predsednik je dodao da su neki napali i dekana Filološkog fakulteta Ljiljanu Marković zbog te posete, što Stoltenberg, kaže, nije ni znao, jer se tako navodno vrši neprimerena promocija NATO-a.

"To je toliko glupo da nemam reči", podvukao je Vučić. Ponovio je da Srbija ne želi da se pridružuje bilo kojoj alijansi, ni NATO-u.

"Ali, da Srbija ne želi da bude domaćin nekome, posebno nekome ko ne želi zlo Srbiji, ja to ne razumem", istakao je Vučić.

Poručio je Stoltenbergu da svaki put da dođe ode i na univerzitet, i pozvao ga da sledeći put ode i na Pravni fakultet.

Našalio se da je njemu samom, dok je studirao, u amfiteatru 5 bilo najteže kada je polagao ispite, pa je pozvao Stoltenberga da vide "kako će on da prođe". Uvek je važno da se posećuju fakulteti i Univerzitet, zaključio je Vučić.

(Agencije)

Videti još:

Vučić sa Stoltenbergom na međunarodnoj terenskoj vežbi MUP-a i NATO „Srbija 2018“ u Mladenovcu: Bez obzira na bolna sećanja, zbog budućnosti naših građana, hoćemo i želimo da imamo dobre odnose sa NATO

Jens Stoltenberg: Makedonija u NATO samo ako sprovede dogovor s Grčkom - ne postoji "plan B"

Jens Stoltenberg: Mnogi ljudi u Srbiji i dalje imaju loša sećanja na bombardovanje 1999, ali to smo uradili kako bismo zaštitili civile i zaustavili Miloševićev režim; Vukadinović: Sad kad je lepo objasnio, nećemo više imati loša sećanja

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner