недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јенс Столтенберг: НАТО сматра да је безбедносна ситуација на Западном Балкану и даље веома крхка, на Косову и у Босни постоји потенцијал за тензије. Трупе КФОР-а на Косову веће су за 1.000 војника и опремљене су додатним тешким наоружањем
Хроника

Јенс Столтенберг: НАТО сматра да је безбедносна ситуација на Западном Балкану и даље веома крхка, на Косову и у Босни постоји потенцијал за тензије. Трупе КФОР-а на Косову веће су за 1.000 војника и опремљене су додатним тешким наоружањем

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. јануар 2024.

НАТО сматра да је безбедносна ситуација на Западном Балкану и даље веома крхка, изјавио је генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг истичући да на Косову и у Босни постоји потенцијал за тензије.

Столтенберг је на заједничкој конференцији за новинаре са премијером Црне Горе Милојком Спајићем у седишту Алијнасе у Бриселу поновио забринутост због пораста тензија и насиља током прошле године на северу Косова, преноси Радио Слободна Европа.

Осудио је прошлогодишње избијање насиља на Косову и указао на брзи одговор НАТО који је „распоредио додатних 1.000 војника и оклопна возила“, саопштено је на порталу Алијансе. Столтенберг је нагласио да је НАТО „посвећен осигурању да Кфор настави да испуњава свој УН мандат“.

НАТО је повећао присуство на Косову са хиљаду додатних војника од напада наоружане групе Срба на косовску полицију код села Бањска на северу Косова 24. септембра прошле године.

Он је такође потврдио да НАТО наставља да процењује потребу за даљим прилагођавањем присутности и у Босни и Херцеговини.

„Порука је да се све стране треба суздржати од запаљиве реторике, те да се морају поштовати територијални интегритет и међународно признате границе Босне и Херцеговине. Блиско смо сарађивали са Европском унијом, и у Босни, а сада заправо радимо заједно на терену. Али такође подржавамо наше војно присуство и на Косову. Дијалог у којем посредује ЕУ, је једини начин да се пронађе трајно решење“, изјавио је генерални секретар НАТО.

Генерални секретар је такође рекао да ће амбасадори НАТО посетити Сарајево наредне недеље рекавши да је то „демонстрација снажне подршке за суверенитет и територијални интегритет Босне и Херцеговине“.

Столтенберг је нагласио критичну улогу Црне Горе у осигурању стабилности на Западном Балкану. Поздравио је чврсту посвећеност црногорског премијера реформама као и црногорском путу ка евроатлантским интеграцијама, наводи се у саопштењу НАТО.

Столтенберг је истакао црногорски допринос безбедности савезника укључујући слање трупа у мултинационалне борбене групе у Бугарској и Летонији, и рекао да Црна Гора такође доприноси у „изградњи ефикаснијих и инклузивнијих безбедносних снага“ као део НАТО мисије обуке у Ираку.

Говорећи о подршци Украјини Столтенберг се захвалио Црној Гори на њеним доприносима кроз НАТО Свеобухватни пакет помоћи (ЦАП) и апеловао на савезнике да наставе да повећавају подршку Украјини у ово критично време.

У осврту на предстојећи самит Аијансе у Вашингтону генерални секретар је рекао да ће „улазак Шведске у НАТО учинити целу Алијансу јачом“. Захвалио је турском председнику Реџепу Тајипу Ердогану због брзог потписивања недавне ратификације чланства Шведске у Алијансу у турском парламенту и рекао да се радује ; мађарској ратификацији чим се њен парламент буде поново састао.

НАТО трупе на Косову веће су за 1.000 војника и опремљене су додатним тешким наоружањем

НАТО трупе на Косову веће су за 1.000 војника и опремљене су додатним тешким наоружањем након избијања насиља на Косову прошле године, рекао је генерални секратар НАТО Јенс Столтенберг.

На заједничкој конференцији за новинаре са црногорским премијером Милојком Спајићем у седишту те војне алијансе у Бриселу, он је поновио да ће КФОР „наставити да испуњава своје задатке у складу са мандатом УН“.

“Прошлогодишње насиље на Косову је неприхватљиво“, истакао је Столтенберг.

Столтенберг је додао да ће амбасадори из 31 државе чланице те алијансе посетити Сарајево следеће недеље, као показатељ „снажне посвећености суверенитету и територијалном интергритету БиХ“.

„Сви политички лидери би морали да раде да очувају своју унију, што је од кључне важности за цео регион“, поручио је генерални секретар НАТО уочи посете Босни и Херцеговини.

Уочи састанка са Спајићем он је још рекао да је Црна Гора „од велике вредности као чланица НАТО“ и похвалио напредак те земље на европатлантском путу, додајући да је Црна Гора важна и за цео регион западног Балкана.

(Бета, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер