среда, 09. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јенс Столтенберг: Да би се угрожена нација Украјине једнога дана придружила НАТО савезу, земља треба да остане суверена и независна
Хроника

Јенс Столтенберг: Да би се угрожена нација Украјине једнога дана придружила НАТО савезу, земља треба да остане суверена и независна

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. новембар 2022.

 Да би се угрожена нација Украјине једнога дана придружила НАТО савезу, земља треба да остане суверена и независна, рекао је генерални секретар алијансе Јенс Столтенберг, преноси Агенција Анадолија.

„Уколико Украјина не може да настави као суверена и независна земља, онда је, наравно, чланство питање које не може бити на столу“, рекао је Столтенберг после састанка министара спољних послова НАТО у Букурешту.

Он је на конференцији за новинаре истакао да су савезници у НАТО спремни да снабдевају Украјину напредним војним материјалима, муницијом, горивом и оним што јој је потребно док наставља да се бори против руских снага.

„Развијамо и политичка и практична партнерства са Украјином. То ће ојачати украјинске институције и помоћи преласку са стандарда опреме из совјетског доба на модерну доктрину НАТО стандарда. Ово је за Украјину и за нас“, појаснио је Столтенберг.

Током дводневног састанка, нагласио је, министри спољних послова НАТО разговарали су и о тероризму, најдиректнијој асиметричној претњи по безбедност алијансе.

„То смо недавно видели у стравичном нападу у Истанбулу. Министри су се сагласили да морамо да наставимо са напорима да се супротставимо овој претњи“, указао је генерални секретар НАТО.

Упитан о руском утицају у Босни и Херцеговини (БиХ), Столтенберг је рекао да је завршетак формирања владе након последњих општих избора у земљи један од најважнијих фактора.

„БиХ је важна за стабилност на Западном Балкану, али и за НАТО. Разговарали смо о заједничким безбедносним бригама и начинима за јачање сарадње. Савезници су сагласни с повећањем наше прилагођене подршке, укључујући изградњу капацитета, реформе и обуку за унапређење безбедносних и одбрамбених институција“, одговорио је Столтенберг.

Русија је нотирана као противник придруживању БиХ овом војном савезу, закључује Анадолије.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер