Početna strana > Hronika > Jens Stoltenberg: Za odlazak policije Kosova na sever Kosova nije potrebna dozvola KFOR-a ili NATO; Nijedna vojska ne može da uđe na Kosovo bez odobrenja NATO; podrška formiranju Vojske Kosova
Hronika

Jens Stoltenberg: Za odlazak policije Kosova na sever Kosova nije potrebna dozvola KFOR-a ili NATO; Nijedna vojska ne može da uđe na Kosovo bez odobrenja NATO; podrška formiranju Vojske Kosova

PDF Štampa El. pošta
petak, 03. februar 2017.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je Balkan bio i da će ostati jedan od kritičnih regiona i prioriteta NATO-a- Stoltenberg je rekao da Policija Kosova sme da ode na sever pokrajine bez dozvole NATO ili Kfora, ali da nijedna druga vojska ne sme da uđe na teritoriju Kosova bez odobrenja NATO, "tako da građani Kosova mogu da budu spokojni". Takođe je dao podršku formiranju "Oružanih snaga Kosova".

- Stabilnost u ovom delu regiona je veoma značajna za celu Evropu - rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare. Stoltenberg je poručio da će NATO nastaviti da doprinosi stabilnosti i bezbednosti na Kosovu i da nikakve izmene neće biti pravljene što se tiče prisustva snaga za održavanje mira dok se prethodno ne izanalizra situacija na terenu.

Prema njegovim rečima, KFOR kao deo NATO-a sa blizu pet hiljada članova na Kosovu i Metohiji je jedna od najdužih misija koja se ne ogleda samo u vojnom smislu.

- NATO će ostati u mandatu i u okviru tog mandata će podržati Kosovske bezbednosne snage, a NATO će podržati i borbu protiv korupcije i kriminala, kao i dijalog između Prištine i Beograda - kazao je Stoltenberg, dodajući da je jutros pre susreta sa predstavnicima kosovskih institucija i KFOR-a u Prištini obavio razgovor sa šefom evropske diplomatije Federikom Mogerini.

On je naglasio da Mogerinijeva, kao i NATO, smatraju da je veoma važno da dogovori koji su do sada postignuti u dijalogu Prištine i Beograda budu sprovedeni i da se dijalog nastavi

- Sve strane treba da spuste tenzije jer je to put za prosperitet i budućnost za Kosovo i regiju, a KFOR će u okviru mandata UN ostati posvećen očuvanju pune bezbednosti svih građana na Kosovu", poručio je generalni sekretar NATO-a.

On je rekao da će KFOR i NATO ostati na Kosovu i nastaviće da u većoj interakciji i saradnji sa institucijama Kosova doprinosi razvoju Kosova.

"Kosovska policija može da ode na sever Kosova bez ičije saglasnosti"

Za odlazak Policije Kosova na sever Kosova nije potrebna dozvola KFOR-a ili NATOo-a, kazao je on.

"Policija Kosova može da deluje na celoj teritoriji Kosova i o tome odlučuju institucije Kosova ili zvanična Priština. To je pitanje koje se tiče institucija Kosova. Sada imamo stabilnu situaciju, i treba poštovati sporazume iz Brisela kako bi region bio miran", kazao je Stoltenberg.

"NATO je ovde da bi zaštitio mir", kazao je on odgovarajući na pitanje koji je zadatak KFOR-a u slučaju da neko pokuša da vojskom uđe na Kosovo.

"Ni jedna vojska ne može da uđe na Kosovo bez saglasnosti NATO-a. Zbog toga stanovništvo na Kosovu treba da se oseća sigurnim", kazao je generalni sekretar.

Podrška razvoju Kosovskih bezbednosnih snaga, jer je "primer uspešne saradnje sa NATO"

Odgovarajući na pitanje o stavu NATO-a povodom inicijative Prištine da kosovske bezbednosne snage prerastu u vojsku Kosova, Stoltenberg je kazao da će NATO "nastaviti da podržava razvoj KBS-a jer je to multietnička i profesionalna snaga Kosova i primer je uspešne saradnje sa NATO".

Prema njegovim rečima, struktura i mandat KBS-a nije u nadležnosti NATO-a, ali će NATO proceniti dalji mandat i osposobljenost KBS-a.

Generalni sekretar NATO-a je rekao da će KFOR ostati dosljedan mandatu koji su mu poverile UN i da će u okviru tog mandata, koliko je god potrebno, ostati na Kosovu.

(Agencije-NATO) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner