уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јенс Столтенберг: За одлазак полиције Косова на север Косова није потребна дозвола КФОР-а или НАТО; Ниједна војска не може да уђе на Косово без одобрења НАТО; подршка формирању Војске Косова
Хроника

Јенс Столтенберг: За одлазак полиције Косова на север Косова није потребна дозвола КФОР-а или НАТО; Ниједна војска не може да уђе на Косово без одобрења НАТО; подршка формирању Војске Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. фебруар 2017.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је да је Балкан био и да ће остати један од критичних региона и приоритета НАТО-а- Столтенберг је рекао да Полиција Косова сме да оде на север покрајине без дозволе НАТО или Кфора, али да ниједна друга војска не сме да уђе на територију Косова без одобрења НАТО, "тако да грађани Косова могу да буду спокојни". Такође је дао подршку формирању "Оружаних снага Косова".

- Стабилност у овом делу региона је веома значајна за целу Европу - рекао је Столтенберг на конференцији за новинаре. Столтенберг је поручио да ће НАТО наставити да доприноси стабилности и безбедности на Косову и да никакве измене неће бити прављене што се тиче присуства снага за одржавање мира док се претходно не изанализра ситуација на терену.

Према његовим речима, КФОР као део НАТО-а са близу пет хиљада чланова на Косову и Метохији је једна од најдужих мисија која се не огледа само у војном смислу.

- НАТО ће остати у мандату и у оквиру тог мандата ће подржати Косовске безбедносне снаге, а НАТО ће подржати и борбу против корупције и криминала, као и дијалог између Приштине и Београда - казао је Столтенберг, додајући да је јутрос пре сусрета са представницима косовских институција и КФОР-а у Приштини обавио разговор са шефом европске дипломатије Федериком Могерини.

Он је нагласио да Могеринијева, као и НАТО, сматрају да је веома важно да договори који су до сада постигнути у дијалогу Приштине и Београда буду спроведени и да се дијалог настави

- Све стране треба да спусте тензије јер је то пут за просперитет и будућност за Косово и регију, а КФОР ће у оквиру мандата УН остати посвећен очувању пуне безбедности свих грађана на Косову", поручио је генерални секретар НАТО-а.

Он је рекао да ће КФОР и НАТО остати на Косову и наставиће да у већој интеракцији и сарадњи са институцијама Косова доприноси развоју Косова.

"Косовска полиција може да оде на север Косова без ичије сагласности"

За одлазак Полиције Косова на север Косова није потребна дозвола КФОР-а или НАТОо-а, казао је он.

"Полиција Косова може да делује на целој територији Косова и о томе одлучују институције Косова или званична Приштина. То је питање које се тиче институција Косова. Сада имамо стабилну ситуацију, и треба поштовати споразуме из Брисела како би регион био миран", казао је Столтенберг.

"НАТО је овде да би заштитио мир", казао је он одговарајући на питање који је задатак КФОР-а у случају да неко покуша да војском уђе на Косово.

"Ни једна војска не може да уђе на Косово без сагласности НАТО-а. Због тога становништво на Косову треба да се осећа сигурним", казао је генерални секретар.

Подршка развоју Косовских безбедносних снага, јер је "пример успешне сарадње са НАТО"

Одговарајући на питање о ставу НАТО-а поводом иницијативе Приштине да косовске безбедносне снаге прерасту у војску Косова, Столтенберг је казао да ће НАТО "наставити да подржава развој КБС-а јер је то мултиетничка и професионална снага Косова и пример је успешне сарадње са НАТО".

Према његовим речима, структура и мандат КБС-а није у надлежности НАТО-а, али ће НАТО проценити даљи мандат и оспособљеност КБС-а.

Генерални секретар НАТО-а је рекао да ће КФОР остати досљедан мандату који су му повериле УН и да ће у оквиру тог мандата, колико је год потребно, остати на Косову.

(Агенције-НАТО) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер