Početna strana > Hronika > Jelko Kacin: Ukoliko se crnogorska opozicija ne vrati u parlament pokazaće da još uvek ne zna šta je demokratija
Hronika

Jelko Kacin: Ukoliko se crnogorska opozicija ne vrati u parlament pokazaće da još uvek ne zna šta je demokratija

PDF Štampa El. pošta
subota, 10. decembar 2016.

Nakon posjete komesara za pregovore o proširenju Johanesa Hana i njegovog poziva opoziciji da se vrati u parlament, odgovor je stigao svega dan nakon toga. Juče su opozicionari saopštili da do novih izbora u Skupštinu neće.

Za ambasadora Slovenije u NATO-u Jelka Kacina odluka građanskog dijela opozicije nije dobra jer, kako kaže, izbore su priznali svi relevantni izvori i posmatrači.

''U demokratiji jedan glas više donosi većinu, a time i legitimitet. Na drugoj strani, veliki dio opozicije bio je sastavni dio prelazne Vlade. Imali su priliku da iskoriste tu funkciju za vlastitu promociju, za bolje rezultate i sad, pošto nijesu uspjeli, ne priznaju volju naroda'', kaže Kacin i dodaje da sve to Zapadu nije razumljivo.

''To je nešto što po demokratskim standardima Zapada jednostavno nije razumljivo i nije prihvatljivo. Zato su i poruke svih, pa i komesara Hana jasne - opozicija ako želi da bude opozicija mora da bude u parlamentu. To je mjesto za konfrontaciju različitih pogleda, za iznošenje argumenata i prije svega za razvoj demokratije. Ako to nije tako, onda jednostavno dio vaših parlamentaraca još uvijek ne zna šta je demokratija i demokratska većina'', pojašnjava Kacin.

Posjeta Hana nedvosmislen je pokazatelj da je Crna Gora za EU važna, smatra analitičar iz Zagreba Žarko Puhovski.

''Prije svega ta posjeta je znak da je Evropskoj uniji stalo do Crne Gore. I to je veoma važno kako za EU, tako i za Crnu Goru jer je Crna Gora sljedeća članica. A što se tiče opozicije i vlasti, mislim da je posjeta Hana imala za cilj da prenese poruku - ljudi ima važnijih stvari od vaših sukoba'', ocjenjuje Puhovski.

Dodatni problem za opoziciju je, po njegovom mišljenju, razlika kad je posrijedi pitanje NATO-a.

Dio opozicije koji je za NATO naći će se, smatra Puhovski, pred taktičkim pitanjem.

''Hoće li pokušati da tjeraju mak na konac pa ostati kratkih rukava, pa recimo dio opozicije koji je za NATO odustati i od svog programskog, političkog cilja i neće ići u parlament, ili će se držati tog cilja pa će onda odustati od svoje tektike da ne učestvuju u radu parlamenta. Dešava se mnogo stvari i van Crne Gore, na svjetskom nivou. Mislim da se to pitanje u Crnoj Gori posmatra previše usko, samo u unutrašnjim okvirima, što je pogrešno. Mislim da bi to pitanje trebalo posmatrati krož širi kontekst'', smatra Puhovski.

Dva su izlaza iz aktuelne situacije, po mišljenju Puhovskog.

''Ili da se prigovori opozicije prihvate i da dođe do novih izbora, što se čini potpuno nevjerovatnim, ili da opozicija s ovim ili onim utješnim darovima, odnosno sa nekim pristajanjem vlasti na neke od uslova opozicije, pristane na povratak u parlament. Koji od ta dva će biti, vidjećemo'', zaključio je Puhovski u razgovoru za portal Antena M.

(Antena M)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner