четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелко Кацин: Уколико се црногорска опозиција не врати у парламент показаће да још увек не зна шта је демократија
Хроника

Јелко Кацин: Уколико се црногорска опозиција не врати у парламент показаће да још увек не зна шта је демократија

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. децембар 2016.

Након посјете комесара за преговоре о проширењу Јоханеса Хана и његовог позива опозицији да се врати у парламент, одговор је стигао свега дан након тога. Јуче су опозиционари саопштили да до нових избора у Скупштину неће.

За амбасадора Словеније у НАТО-у Јелка Кацина одлука грађанског дијела опозиције није добра јер, како каже, изборе су признали сви релевантни извори и посматрачи.

''У демократији један глас више доноси већину, а тиме и легитимитет. На другој страни, велики дио опозиције био је саставни дио прелазне Владе. Имали су прилику да искористе ту функцију за властиту промоцију, за боље резултате и сад, пошто нијесу успјели, не признају вољу народа'', каже Кацин и додаје да све то Западу није разумљиво.

''То је нешто што по демократским стандардима Запада једноставно није разумљиво и није прихватљиво. Зато су и поруке свих, па и комесара Хана јасне - опозиција ако жели да буде опозиција мора да буде у парламенту. То је мјесто за конфронтацију различитих погледа, за изношење аргумената и прије свега за развој демократије. Ако то није тако, онда једноставно дио ваших парламентараца још увијек не зна шта је демократија и демократска већина'', појашњава Кацин.

Посјета Хана недвосмислен је показатељ да је Црна Гора за ЕУ важна, сматра аналитичар из Загреба Жарко Пуховски.

''Прије свега та посјета је знак да је Европској унији стало до Црне Горе. И то је веома важно како за ЕУ, тако и за Црну Гору јер је Црна Гора сљедећа чланица. А што се тиче опозиције и власти, мислим да је посјета Хана имала за циљ да пренесе поруку - људи има важнијих ствари од ваших сукоба'', оцјењује Пуховски.

Додатни проблем за опозицију је, по његовом мишљењу, разлика кад је посриједи питање НАТО-а.

Дио опозиције који је за НАТО наћи ће се, сматра Пуховски, пред тактичким питањем.

''Хоће ли покушати да тјерају мак на конац па остати кратких рукава, па рецимо дио опозиције који је за НАТО одустати и од свог програмског, политичког циља и неће ићи у парламент, или ће се држати тог циља па ће онда одустати од своје тектике да не учествују у раду парламента. Дешава се много ствари и ван Црне Горе, на свјетском нивоу. Мислим да се то питање у Црној Гори посматра превише уско, само у унутрашњим оквирима, што је погрешно. Мислим да би то питање требало посматрати крож шири контекст'', сматра Пуховски.

Два су излаза из актуелне ситуације, по мишљењу Пуховског.

''Или да се приговори опозиције прихвате и да дође до нових избора, што се чини потпуно невјероватним, или да опозиција с овим или оним утјешним даровима, односно са неким пристајањем власти на неке од услова опозиције, пристане на повратак у парламент. Који од та два ће бити, видјећемо'', закључио је Пуховски у разговору за портал Антена М.

(Антена М)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер