субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелко Кацин: Питањем употребе језика опозиција успешно зауставља Црну Гору на путу ка ЕУ
Хроника

Јелко Кацин: Питањем употребе језика опозиција успешно зауставља Црну Гору на путу ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. август 2011.

ПОДГОРИЦА - Ако је главни циљ да се Црна Гора заустави на путу ка датуму за почетак преговора за приступање ЕУ, онда ја мислим да је црногорска опозиција у томе успешна, изјавио је потпредседник Делегације Европског парламента за сарадњу са југоисточном Европом Јелко Кацин.

У изјави за подгорички радио Антена М, он је оценио да опозиција у Црној Гори, радикализовањем ставова о питању употребе језика у школској настави, не показује продуктивност и не схвата да приступни преговори са ЕУ Црној Гори могу донети много повољности.

Према речима Кацина, "мало је вероватно" да би Црна Гора, ако не буде на време решено "језичко питање", могла добити "условни датум" за почетак приступних преговора са ЕУ.

"Условни датум није датум. Условни почетак преговора није почетак преговора. У овом моменту су две земље западног Балкана у ситуацији да могу остварити пробој. Црна Гора може добити датум а Србија може добити статус земље кандидата", рекао је Кацин.

Према његовим речима, "како сада ствари стоје, нема националног консензуса да би требало створити услове да једна земља добије датум и крене у преговоре, а да друга добије само статус земље кандидата".

Три опозиционе странке, Нова српска демократија, Покрет за промене и Социјалистичка народна партија, предложиле су црногорском премијеру Игору Лукшићу да се предмет у школама који би се односио на језик зове црногорски, српски/матерњи језик и књижевност.

Лукшић је одбио такав предлог, јер он, у суштини, значи изједначавање статуса црногорског и српског језика, иако је по Уставу Црне Горе службени језик црногорски.

Лукшић је раније предложио да се школски предмет о језику зове црногорски/матерњи језик и књижевност, с правом ученика да иза косе црте упишу назив језика који њима одговара.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер