Početna strana > Hronika > Jelko Kacin: Oni koji odlučuju ne sede u Beogradu
Hronika

Jelko Kacin: Oni koji odlučuju ne sede u Beogradu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. novembar 2009.

„Siguran sam da ćemo biti zemlja koja će najbrže odgovoriti na upitnik Evropske komisije, kao što smo i najbrže odradili posao oko vizne liberalizacije”, izjavio je juče za „Politiku” Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije. On je dodao da upitnici nisu „tajna dokumenta” i da vlada uveliko priprema odgovore na pitanja koja će verovatno biti ista kao ona iz upitnika koje su dobili Crna Gora, Makedonija i Hrvatska.

„Razumem ambiciju i želju gospodina Đelića, ali oni koji odlučuju o tome ne sede u Beogradu. U Beogradu se samo stvaraju preduslovi da bi evropske institucije i države članice mogle pozitivno da odgovore na takvu aplikaciju”, kaže za naš list Jelko Kacin, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, u pauzi jučerašnje konferencije, održane u Domu Narodne Skupštine. Kacin navodi da upitnik EK, na koji zemlja mora uspešno da odgovori kako bi dobila pomenuti status, sadrži hiljade pitanja i ima desetine hiljada stranica, te da je to „ogroman izazov”.

„Svaka žena može da zatrudni ali ne može da se porodi za tri meseca. To ipak traje neko vreme, ako želimo da to dete bude zdravo i za ponos roditeljima”, slikovit je Kacin.

„Samo Island, koji je odavno deo zajedničkog evropskog tržišta, može da odgovori na pitanja EK za godinu dana”, dodaje on.

Uverenje da Srbija ima šanse da za godinu dana stigne do statusa kandidata za članstvo u EU, ukoliko se na sastanku ministara Evropske unije, početkom decembra, odblokira prelazni trgovinski sporazum, Đelić temelji na činjenici da Srbija, još od januara ove godine, primenjuje Prelazni trgovinski sporazum. On navodi i da je EK u strategiji za proširenje odlučila da, kada dođe vreme za to, prizna ono što je Srbija uradila primenjujući sporazum.

„Ne tražimo da dobijemo bilo kakvu privilegiju, već radimo tako da naša konkretna dostignuća budu vrednovana određenim stepenom integracija”, kaže Đelić sa kojim smo razgovarali u pauzi Pete konferencije odbora za evropske integracije zemalja procesa stabilizacije i pridruživanja jugoistočne Evrope. Prema njegovim rečima, sada je fokus na primeni Prelaznog trgovinskog sporazum, a prvi mogući momenat za potpunu primenu tog ugovora je 7. ili 8. decembar ove godine. 

Podnošenje aplikacije za članstvo Srbije u Evropskoj uniji treba da bude urađeno uz konsultacije sa Evropskom komisijom ali pre toga treba učiniti nekoliko koraka, poručili su juče predstavnici Evropske komisije i Evropskog parlamenta. „Ne radi se o predaji aplikacije već o dobijanju pozitivnog odgovora koji mora ojačati proevropske snage, ojačati ambicije u regionu i ubrzati taj proces”, rekao je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin.

Pjer Mirel, direktor Direktorata za zemlje zapadnog Balkana u Evropskoj komisiji, rekao je da ne vidi kako bi mogla da bude podneta kandidatura dok je Prelazni trgovinski sporazum još zamrznut. „Zahtev za kandidaturu trebalo bi da bude podnet uz dogovor sa Evropskom komisijom”, naveo je Mirel.

(Politika)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner