Početna strana > Hronika > Jelko Kacin: Nemojte bežati od budućnosti!
Hronika

Jelko Kacin: Nemojte bežati od budućnosti!

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 08. maj 2011.

Dan Evrope je dan jedne drugačije, inkluzivne Evrope koja je izgrađena na temelju pobede nad fašizmom i nacizmom u Drugom svetskom ratu. Na žalost, na Zapadnom Balkanu delovi političke elite još uvek sanjaju prošlost, umesto da rade na približavanju budućnosti od koje beže. Današnja Evropska unija treba da nam služi kao sjajan primer da samo od našeg ljudskog napora zavisi da li ćemo izgraditi bolju budućnost.

Srbija ima velike potencijale i mogućnost da postane motor evropskih integracija regiona. To ona u ovom trenutku nije. Ljudski, politički i ekonomski resursi Srbije nisu iskorišćeni, što onemogućava zemlji da krene punom brzinom ka članstvu u EU. Ipak, neki važni pomaci su napravljeni. Dijalog Beograd - Priština je napokon otvoren kako bi se rešio niz pitanja koja teško opterećuju život građana i na Kosovu i u Srbiji. Nakon održane tri runde razgovora, neophodno je izaći pred javnost i birače s konkretnim rešenjima. Takođe, odluka da se otvori kancelarija Vojvodine u Briselu svedoči o tome da Srbija počinje da promoviše svoje regione. Multikulturna i ekonomski napredna Vojvodina je jedan od najvećih aduta Srbije.

Međutim, uslov svih uslova – saradnja sa Haškim tribunalom – još uvek nije zatvoreno poglavlje. Mladić i Hadžić nisu u Hagu. Njihovo pronalažanje i privođenje pravdi bila bi velika pobeda za evropsku Srbiju. Da bi Srbija naredni Dan Evrope dočekala kao zemlja kandidat koji se nalazi pred početkom pregovora o članstvu u EU, puna i neupitna saradnja s Tribunalom mora biti uspostavljena. Reforme sprovedene u okviru Akcionog plana bile bi zasenjene neispunjavanjem ovog ključnog uslova za napredak ka EU.
Sve zemlje Zapadnog Balkana trenutno s velikom pažnjom prate dešavanja u Hrvatskoj i napore ondašnje vlade da okonča pregovore sa EU. Jer, ulazak Hrvatske u EU će poslati snažan signal ohrabrenja ostalim zemljama regiona da nastave svojim reformskim putem. Iz Zagreba takođe dolazi jedna druga važna poruka ovih dana: glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc jasno je upozorio da samo s punom saradnjom Hrvatska može računati na njegovo pozitivno mišljenje.

Lideri Srbije moraju se pobrinuti i da prva velika izvojevana pobeda na putu evropskih integracija – ukidanje viznog režima sa zemljama Šengena – ne bude opovrgnuta. Nadležne institucije moraju preduzeti sve mere da se zaustavi priliv tzv. „lažnih azilanata” u zemlje EU. Odgovornost takođe leži i na civilnom društvu i medijima koji moraju da povećaju svest o tome šta vizna liberalizacija znači.

Beograd ima i veliku regionalnu odgovornost. Da bi postao istinski lider evropskih integracija regiona, zvanični Beograd ne sme da bude nemi posmatrač stagnacije BiH. Dok apsolutna većina građana BiH želi ulazak zemlje u EU, institucije te zemlje nemaju kapacitet da vode pregovore o članstvu. Srbija, kao potpisnik Dejtonskog sporazuma, ima mogućnost ne samo da poziva na očuvanje integriteta BiH – koje niko ne treba da dovodi u pitanje – već i da pomogne stvaranje modernih i efikasnih institucija koje će osposobiti BiH da se suočava s modernim izazovima. Ali poruke koje ovih dana stižu iz Beograda su kontradiktorne i stvaraju utisak da Srbija podržava trenutnu politiku rukovodstva Republike Srpske, koja direktno vodi u izolaciju i nestabilnost.

Dan Evrope treba da nas podseti na to koliko je mnogo urađeno u procesu stvaranja Evrope onakve kako ona danas izgleda. To ne bi bilo moguće bez vizije, političke hrabrosti i odlučnosti. Srbija ovaj Dan Evrope obeležava tokom ključnog perioda za njenu evropsku budućnost. Kojom brzinom će ta budućnost postati realnost, zavisi gotovo samo od nje.

(Autor je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju)

(Dnevnik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner