недеља, 11. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелко Кацин: ЕУ не може подржати дестабилизацију и дефрагментацију БиХ
Хроника

Јелко Кацин: ЕУ не може подржати дестабилизацију и дефрагментацију БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. април 2011.

Словеначки посланик у Европском парламенту Јелко Кацин казао је да је "Република Српска пред банкротом" те да је сазивање референдума "маневар којим се јавности жели одвући пажња и преусмерити према фикцијама и илузијама попут оне да је РС одвојена од БиХ".

Он је за лист Дневни аваз изјавио да ЕУ не може подржати било какву дестабилизацију у региону, а посебно не у Босни и Херцеговини. Кацин је рекао да ће се БиХ и одлука власти РС о референдуму наћи у врло скоро време на дневном реду заседања шефова држава или влада земаља чланица ЕУ. Упозорио је и да земље у непосредном окружењу БиХ напредују ка ЕУ, да је Хрватска при крају преговора о чланству у ЕУ, Црна Гора ради на испуњењу седам услова како би добила датум почетка преговора о чланству, "а да су "све реалније наде да ће Србија до краја ове године добити статус кандидата за улазак у ЕУ".
- И због тих трендова покушај дестабилизације и фрагментације БиХ за међународну заједницу потпуно је неприхватљив - нагласио је Кацин.
Он није желео да говори о томе какве се санкције могу очекивати од ЕУ.
- Институције ЕУ даће недвосмислен одговор. Регион западног Балкана ипак напредује, а неки користе гужву јер нису у фокусу пажње, па мисле да ће се провући. Но, мир и стабилност у ЕУ су од највеће важности и зато ће ЕУ реаговати - рекао је Кацин.
Он је додао и да "нема ништа против заједничких седница влада Србије и Републике Српске", али да пре тога "очекује заједничку седницу Владе Србије и Већа министара БиХ".
- То би била и конкретна помоћ и корист Србије и БиХ у целости. Замислите да Мађарска сазове састанак с Владом Војводине у Новом Саду, а да при томе не дође у Београд. Сигуран сам да би то у Беогарду изазвало реакцију - рекао је Кацин.
(Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер