четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелена Тасић: Нејасни Дачићеви мотиви
Хроника

Јелена Тасић: Нејасни Дачићеви мотиви

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. мај 2011.

Поводом изјава заменика премијера и лидера СПС да није реално да КиМ остане у Србији, и да је потребно „разграничење“

Брисел, Београд - Заменик премијера Србије, министар унутрашњих послова и председник СПС Ивица Дачић јуче се други пут за неколико дана јавно заложио за поделу - разграничење Косова и Метохије. Овог пута у београдским медијима појачавши аргументе оценом да у садашњим политичким околностима „није реално да КиМ остане у саставу Србије“. У Влади Србије тврде да Дачић говори у лично име и као лидер социјалиста, док аналитичар Душан Јањић сматра да је заменик премијера „први политичар из владајуће коалиције који јавно износи оно што већина у актуелној власти мисли“.

Дачић је јуче, гостујући на Б92, рекао да „не намерава да износи ставове супротне државној политици“, чија је стратегија вођење дијалога с Приштином, с циљем да се пронађе компромисно решење. Он није желео да прецизира шта је компромис, али је објаснио да је „подела кад се Србији отме КиМ, док је разграничење решење за пат позицију у којој Србија не може да наметне суверенитет Приштини, која то исто не може да учини на северу Косова“.

У кабинету председника Републике Бориса Тадића јуче нису желели да коментаришу Дачићеве оцене о Косову. А, на питање да ли су Тадић и председник СНС Томислав Николић некада разговарали о КиМ, што је лидер СПС јуче такође сугерисао, речено нам је да су разматрали „све теме о којима треба да разговарају председник Републике и један опозициони лидер“.

- Изјаве Ивице Дачића не представљају став Владе Србије, која никада није расправљала о подели КиМ. То је његов политички став, на који има право и као лидер политичке партије. Добро је што има различитих мишљења. Дачићеве изјаве неће утицати на преговоре Београда и Приштине јер он не говори у име владе, која има своју политику према КиМ и преговарачку платформу - изјавио је за Данас Горан Богдановић, министар за КиМ.

У Немањиној 11 Данасу је незванично речено да Дачић неће сносити никакве последице због „футуристичких“ изјава, које указују да заменик премијера зна нешто што другима није познато, а да је његов „случај“ доказ да влада не брани министрима да јавно износе лична мишљења, како то тврде поједини медији.

Славица Ђукић Дејановић, председница српског парламента, изјавила је за наш лист да „политички лидери имају право на своје виђење реалности и гласно размишљање, у чему нема никаквог предлога акта који би покренуо процедуру и рад парламентараца по овом питању“. Она се није изјаснила да ли Дачић говори и у име СПС.

- Осим што је јавно изговорио оно што мисли већина у владајућој коалицији, Ивица Дачић је појаснио да не говори о подели, него о разграничењу. Подела подсећа на концепт етничког инжењеринга, док разграничење представља међународноправни договор страна о промени граница. Добро је што је покренуо то питање јер је крајње време да се отвори расправа о политици владе у решавању косовског проблема. Ова Дачићева изјава, као председника станке која је увела Србију у рат на КиМ, имаће по њега вишеструке последице: у рејтингу СПС, јавности и међународној заједници - каже за Данас Душан Јањић.

Јањић сматра да су Дачићеве изјаве о подели КиМ „синхронизоване“ с преговорима у Бриселу који се, како каже, налазе на прекретници - или ће ускоро дати конкретне резултате или ће се прекинути. Прича о подели би, оцењује Јанић, требало да „амортизује негативно реаговање домаће јавности“, уколико дође до договора Београда и Приштине, а ако дијалог стане, власт би имала „алиби да је покушала да брани КиМ нудећи нова решења“.

- Реалност за све српске политичаре који претендују да буду у органима власти је Устав Србије, а не његово кршење изношењем оваквих идеја. Прича о подели није само Дачићево приватно размишљање, него системска измишљотина и медијски надражај за забаву грађана, како би им промакло да је главни преговарач Београда Борислав Стефановић у Приштини разговарао с политичким представницима Косова као независне државе. То је де факто признавање косовке независности - изјавио је за Данас Милош Алигрудић, потпредседник ДСС.

Алигрудић напомиње да „подела КиМ није могућа, чак и да Устав Србије то допушта и да се сви у вези с тим слажу, јер већи део српског становништва на Косову живи у деловима којих би се Стефановић и Дачић одрекли“, док албанска страна нема разлога да преговарала о подели територије после активности српских власти на признавању косовске независности“.

Стефановић: Ствар политичке културе

Брисел - Идеја о подели Косова, као и неке друге идеје политичара у Србији, дестабилизују мир у региону и отварају питања граница. Сада је време за стабилност, мир и евроатлантске интегације у региону, као и да Србија прихвати реалност да на Балкану постоји седам нових држава - изјавила је за Данас Едита Тахири, заменик премијера Косова и шеф приштинског преговарачког тима, поводом „спорне“ изјаве српског вицепремијера Ивице Дачића.

На питање да ли једнострано проглашење косовске независности такође представља покушај промене граница, Тахири одговара да је то „завршница процеса распада бивше СФРЈ у којој је Косово, према Уставу из 1974, имало федерални статус“.

Шеф београдског преговарачког тима Борислав Стефановић изјавио је за Данас да Дачићеве изјаве нису утицале на јуче завршену четврту рунду дијалога Београда и Приштине. Стефановић објашњава да „лична мишљења политичких лидера немају утицаја на преговарачку платформу Београда, чија је спремност и отвореност да разговара о свим темама наишла на подршку међународне заједнице“. Он оцењује да је Дачићево јучерашње појављивање у медијима „ствар политичке културе“ и заправо има неку „другу димензију“. Ј. Т.

Дачић: Могу и да ме искључе из СПС

Београд - Не прихватам да било ко упире прстом у СПС и мене када је у питању Косово и Метохија. Идеја о разграничењу на Косову лично је моја. Она нема везе са ставом СПС, из партије могу и да ме искључе ако се не слажу. Покренуо сам то питање како бисмо сачували оно што се може сачувати... Уосталом, нисам ја први поменуо поделу. Говорио је о томе и Добрица Ћосић, главни гост на свим скуповима ДСС - рекао је Ивица Дачић јуче у Скупштини Србије где је био поводом измена Закона о личним картама. Дачићу није имао ко да реплицира у полупразној скупштинској сали.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер