Početna strana > Hronika > Jelena Stevanović: Toni Bler u sukobu interesa jer kao specijalni izaslanik za Bliski istok sklapa privatne poslove - za šta ima dozvolu SAD
Hronika

Jelena Stevanović: Toni Bler u sukobu interesa jer kao specijalni izaslanik za Bliski istok sklapa privatne poslove - za šta ima dozvolu SAD

PDF Štampa El. pošta
petak, 27. mart 2015.

Amerikanci su klimnuli glavom Toniju Bleru, savetniku srpske vlade, da može da sarađuje i sa najrepresivnijim režimima na svetu i zarađuje milione dolara izdajući se za međunarodnog pregovorača sve dok nema ništa sa Vladimirom Putinom, tvrdi grupa britanskih novinara.

Bivši britanski premijer u sukobu je interesa jer kao specijalni izaslanik za Bliski istok sklapa privatne poslove, između ostalog i sa vladama sa kojima bi navodno trebalo da dogovora mir između Jevreja i Palestinaca, piše u upravo objavljenoj knjizi „Bler ink” (Blair Inc.). Bler, koji je 1999. najvatrenije zagovarao bombardovanje Srbije, da bi danas savetovao njenog premijera kako da stiče poene u javnosti i pravi vladu u vladi („delivery units” ili akcione timove koji će raditi ono što bi već trebalo da rade ministarstva), zgrnuo je milione dolara kada je napustio politiku i posvetio se biznisu. Kako za američki informativni sajt „Dejli bist” kaže Dejvid Henki, jedan od autora knjige, Bler je znao kako da u poslovne svrhe iskoristi veze stečene u politici i poziciju specijalnog izaslanika SAD, EU, UN i Rusije za Bliski istok. Henki, koji je 20 godina pisao o Vestminsteru za „Gardijan” i koji je 2012. proglašen za najboljeg političkog novinara na Ostrvu, otkriva da je Blerova gramzivost ukorenjena na iznenađujućem mestu – u zavisti prema Bilu Klintonu.

„Uznemiren je što nije postigao da godišnje stiče sto miliona dolara ili koliko već Klinton zarađuje”, objašnjava Henki pozivajući se na obaveštajne izvore.

Klinton po govoru ume da naplati, kako je javio Si-En-En, i više od 13 miliona dolara, dok Bler „samo” 300.000 dolara. Skuplje su i njegove savetodavne usluge – posle samo jednog ugovora sa Kazahstanom inkasirao je 19 miliona dolara.

Bler je kao premijer vodio ratove protiv Srbije ili Iraka da bi im navodno doneo slobodu i demokratiju, a danas kao savetodavac sarađuje sa Kuvajtom, Abu Dabijem, Kazahstanom i Egiptom, za koje Hjuman rajts voč listom navodi da krše ljudska prava i slamaju slobodu govora. Politički je platio to što je njegov spin-doktor Alaster Kembel, baš onaj koji danas savetuje pi-arove srpske vlade, izmislio Sadamovo oružje za masovno uništenje u dosijeu o Iraku, opravdanju za napad na Bagdad. Ipak, finansijski mu se isplatilo ovo „kićenje” obaveštajnih podataka tako da odgovaraju ratnim planovima DŽordža Buša jer je posle okupacije Iraka stekao simpatije u Kuvajtu, čiji mu emir daje poslove vredne nekoliko miliona dolara.

Odlično prolazi i u Abu Dabiju, gde navodno odlazi kao predstavnik diplomatskog kvarteta za Palestinu. On je svega tri dana mesečno u Jerusalimu, odakle bi kao specijalni izaslanik trebalo da pomaže palestinskoj ekonomiji i pomirenju u regionu. Ne samo da tamo nije postigao nikakav uspeh – što dokazuje i letošnja razorna izraelska ofanziva na Gazu – već je diplomatski status iskoristio da sklapa ugovore u korist DŽej Pi Morgana, američke investicione kompanije, koja ga godišnje plaća četiri miliona dolara. Bler je, prenose svetski mediji, ubedio Izrael i SAD da 2009. dozvole da u Gazi posluje drugi mobilni operater, „Vatanija”, klijent DŽej Pi Morgana. Drugi klijent iste banke, „Britiš gas”, dobio je „zeleno svetlo” da vadi gas nedaleko od obale palestinske enklave. 

„Amerikanci odobravaju većinu poslova koje Bler prihvata, uključujući i one sa zemljama na Bliskom istoku, i veoma su zadovoljni njegovim poslovanjem sa Kazahstanom, koji se graniči sa Rusijom, ali je naklonjen Zapadu. Ali zapazićete da Bler nema nikakvih veza sa Rusijom. Amerikanci bi bili veoma uznemireni kada bi Bler savetovao nekoga ko je povezan sa Putinom”, kaže Henki.

Dok ne pronađe neki interes u Moskvi, Bler će u SAD uvek imati otvorena vrata. Biće mu svejedno ako na predsedničkim izborima sledeće godine pobedi Hilari Klinton ili DŽeb Buš, dvoje najjačih pretendenata, pošto je prijatelj obe porodice. Upravo mu je DŽordž Buš i obezbedio posao specijalnog izaslanika. Međutim, „Fajnenšel tajms” je prošle nedelje javio da se Bler povlači sa tog mesta jer ne želi da više sluša pozive da kao javna ličnost pokaže svoja primanja.

Srpsku javnost sigurno zbunjuje kako to da Ujedinjeni Arapski Emirati plaćaju bivšeg šefa Dauning strita da savetuje Aleksandra Vučića, ali Blerovi poslovi su i inače prekriveni velom tajnom. Autori „Bler inka” su sa računovođama češljali javno dostupne informacije i saznali da je struktura Blerove imperije namerno zamršena – da „osam kompanija prebacuju novac jedna drugoj, a neke od njih ne moraju da pokazuju račune”, sve sa ciljem da se zataška „ko plaća sve to”.

„Sve to” je u slučaju Tonija Blera, prema procenama britanske štampe, negde oko 90 miliona dolara ličnog bogatstva.

(Politika)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner