петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелена Милић: Добро је што се односи Србије и НАТО побољшавају и што по први пут постоји сагласје
Хроника

Јелена Милић: Добро је што се односи Србије и НАТО побољшавају и што по први пут постоји сагласје

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. децембар 2018.

 Веома је важно да се односи између Србије и НАТО побољшавају и да први пут постоји сагласје између Србије и алијансе око такозване војске Косова, каже директорка Центра за евроатлантске студије Јелена Милић.

- Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је изразио жаљење због начина на који је ово изведено. Јако је добро што је председник Вучић синоћ у свом обраћању захвалио генералном секретару на том разумевању - рекла је Милић за ТВ Прва упитана о изјавама Столтенберга, који неоправдава формирање восјке, а које су у сагласју са изјавама и ставом Београда.

Навела је да је из интереса европских интеграција Србије и стабилности региона и српске зајендице на КиМ добро да се односи са НАТО побољшавају.

Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је изразио жаљење због начина на који је ово изведено. Јако је добро што је председник Вучић синоћ у свом обраћању захвалио генералном секретару на том разумевању

За НАТО је рекла да подржава процес нормализације односа Београда и Приштине под покровитељством ЕУ, и да ће алијанса вероватно на себе преузети и неки безбедносни оквир и гаранције ако до споразума о нормализацији дође, као и да се нада да ће до њега доћи.

- Било би јако лоше имати НАТО као противника у том смислу - рекла је Милић.

Без обзира на оно што се јуче десило у Приштини у вези са формирањем војске Косова што је, истиче Милић, неприхватљиво, српска заједница остаје на Косову, па је сарадња са НАТО и КФОР-ом на терену зато јако важна. Без обзира што САД може да координира процес са косовским званичницима, Милић наводи да је јуче заменица генералног секретара, која је амерички дипломата, рекла да је Косово озбиљно угрозило своје атлантске перспективе.

- Мало људи у Србији зна да Косово није чак ни у Партнерству за мир - рекла је Милић, и навела да је Косово у прилично очајничкој позицији у којој прави исхитрене потезе који доста угрожвају његове евроатлантске перспективе.

Сада би, наводи Милић, било најпаметније да Србија остане на путу мирног и стрпљивог примања врло непријатних удараца, од драконских такси до јучерашњих дешавања у Приштини.

Сматра и да су неправдне оптужбе да је понашање Београда око непризнавања Косова или око лобирања за непријем Косова у Интерпол дестабилшуће, како је изјавио британски амбасадор на Косову, а ово што се јуче десило у Приштини није.

- Па мало је то врло нефер - каже Милић.

Београд, наводи, треба да искористи спремност управо америчке администрације за мало храбрије искораке "мимо процедура или по убрзаној процедури, или мимо ставова великих партнера попут Немачке".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер