петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јединствена Европа ревидира миграциону политику
Хроника

Јединствена Европа ревидира миграциону политику

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. фебруар 2011.

Водеће земље ЕУ реивидирају однос према имигрантима. На недавној Минхенској конференцији за безбедност британски премијер Дејвид Камерон позвао је да се заувек одустане од неуспеле политике мултикултуралности и агресивније да се бране западне либералне вредности.

Камерон није усамљен. Раније је ову чињеницу признала канцелар Немачке Ангела Меркел. Крајем прошле године она је изјавила да је миграциона политика од пре 50 година била недалековида. Оријентација на мултикултуралност, по њеним речима, била је погрешна.

Реч је о масовном привлачењу стране радне снаге у Европу, које је започело 60-их година прошлог века – углавном из Турске, Северне Африке и азијских региона. То су диктирале економске потребе. Европа која се опорављала после Другог светског раа имала је потребу за радном снагом, и радна миграција се разматрала као принудна привремена мера. При томе се претпостављало да ће се мигранти временом вратити у домовину. Ипак то се није десило. Већина њих решила је да се устоличи у Европи.

Према подацима статистичког завода ЕУ, у јединственој Европи сада живи преко 30 милиона миграната. Највећи их је број у Немачкој – 7 милиона. Значајни део миграната чине муслимани. Њихова интеграција у европска друштва, на шта је рачунато, није се десила. Мишљење експерта МГИМО Јелене Пономарјове.

Њихова представа о томе како треба живети кардинално се разликује. Исконски Французи имају једну представу. Муслимани из Алжира другу. Људи укључени у одређено културно друштво, у њему нису асимиловани, већ су живели у дијаспорама, енклавама, у читавом региону. И испада да је политика мултикултуралности доводила до тога да се губила, брисала нека окосница традиционалне Старе Европе.

Тако су уместо мултикултуралног друштва многе европске земље добиле сегрегацију, тачније паралелно постојање најразличитијих култура. Уз то наталитет имиграната је већи него представника домаћег становништва. Постоји реална опасност да ће временом у Европи бити сасвим другачије нације и друге државе.

Европљани постају свесни тих претњи. Последњих година то се изражава подршком бирача странкама десног усмерења. Па и владајуће странке – исти ти британски торијевци и демохришћани у Немачкој – ако је судити по изјавама Камерона и Меркел, изводе одређени окрет удесно. Према прогнозама, ксенофобија и радикализација политичког сисема у Европи ће се увећавати. Упоредо са њима треба очекивати пооштравање унутрашњег миграционог законодавства.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер