субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јарослав Качињски: ЕУ нијеу стању да се једногласно договори да казни Пољску
Хроника

Јарослав Качињски: ЕУ нијеу стању да се једногласно договори да казни Пољску

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јул 2017.

 Лидер пољске владајуће странке Право и Правда Јарослав Качињски изјавио је да ЕУ није уопште у стању да се једногласно договори да казни Пољску.

ЕУ наводно жели да то учини по члану 7. Основног споразума и одузме Пољској гласа, како је у среду запретила Европска комисија због контроверзне реформе судова у Пољској.

Качињски је у интервјуу пољској радикалној католичкој телевизији ТВ Трвам рекао да сада странка Право и Правда препушта председнику Пољске Анџеју Дуди који је неочекивано ставио вето на два од три закона спорне реформе, да он изради и предложи нове законе о Врховном суду и Националном судијском савету, али да очекују од шефа државе да та реформа буде радикална.

"Преживећемо тих месец дана", казао је иронично Качињски поводом захтева Европске комисије да у року од месец дана Пољска усклади своју реформу правосуђа са европском легислативом, уз поштовање темљеног принципа демократије - независности судија коју је та реформа угрозила, како сматрају ЕУ, САД и Савет Европе, као и пољска опозиција.

Качињски је оптужио председника да је, када је опозиција "доживела срамни пораз" неуспевши да заустави реформу, прво затражио да се кандидати за судијски савет одобравају тропетинском већином коју владајући конзервативци немају, а онда је направио грешку и ставио вето на чак два закона.

"Моја обавеза је да кажем да је то била грешка, озбиљна грешка. али на томе треба да се заврши. Треба да размишљамо како да изађемо из тога, да то остане само изгред који ће убрзо бити заборављен, а ми да кренемо напред", рекао је Качињски.

Од председника је, међутим , затражио да реформа правосуђа и Врховног суда буде радикална, тако да се исправе све неправде и грешке из претходних 28 година и "зло" за које је посебно оптужио Врховни суд. Одбио је да Европска унија намеће решења јер, како је казао, Европска комисија Пољској намеће увек само "посткомунистичка решења".

Качињски је спор око претњи по правну државу у Пољској са ЕУ назвао притиском и оптужио иностранство да се противи реформи правосуђа јер му одговара да експлоатише Пољску.

"Питање судова је сада за нама, прошлост не може да се измени, идемо напред, на такав начин да буде јасно да ће то бити решено и да то значи да ће следећа питања, као деконцентрација власништва у медијима бити такође решена", рекао је Качињски.

Качињски и његова странка с већином у оба парламентарна дома одмах по доласку на власт у јесен 2015. године, претворили су јавни тв и радио сервис и агенцију ПАП у државне медије, прво директно потчињене влади, а затим у тзв. "народне медије", институције с мисијом да шире истину о "доброј промени" у Пољској и у свету. Качињски и влада премијерке Беате Шидло најавили су већ тада да ће на ред доћи и "реполонизација" приватних медија.

Поводом реформе правосуђа аналитичари су сада упозорили да су само независни судови баријера која спречава садашње пољске власти да ударе и на концесије националних приватних телевизија, ТВН и Полсат, познате по критичном односу према потезима власти.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер