субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јапан уводи обавештајну службу попут МИ6?
Хроника

Јапан уводи обавештајну службу попут МИ6?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. март 2015.

ТОКИО – Јапан разматра увођење стране обавештајне службе по узору на британску агенцију МИ6, кажу посланици владајуће Либерално-демократске партије (ЛДП), 70 година након што су победници после Другог светског рата расформирали злогласни јапански војни обавештајни систем.

Нова страна обавештајна агенција би била саставни део безбедносног оквира који гради премијер Шинзо Абе, настојећи да измени уставна ограничења по питању војних операција у иностранству.

Идеја да расцепкану обавештајну заједницу у Јапану треба реформисати добила је подстицај после убиства два јапанска заробљеника које је извршила екстремна џихадистичка организација Исламска држава у Сирији почетком ове године када се видело колико Токио зависи од пријатељских земаља када су у питању информације.

Абе је већ формирао Национални безбедносни савет по узору на америчку Националну безбедносну агенцију (НСА) и донео строги закон о државним тајнама, а сада ради на законима о укидању забране на остваривање права колетивне самоодбране или пружање војне помоћи савезнику који је нападнут.

„Да бисмо постали 'нормална земља' од кључног значаја је да имамо обавештајну агенцију”, изјавио је професор универзитета Такушоку Такаши Каваками.

Посланици из Абеове странке ЛДП надају се да ће направити предлог закона на јесен после посете земљама попут Велике Британије, чија је страна обештајна служба МИ6 могући модел.

Ако ЛДП и влада закључе да је потребна нова агенција, закон ће бити донет следеће године, рекао је агенцији Ројтерс посланик ЛДП Такеши Иваја.

„У време када не знамо када или где ће животи Јапанаца бити угрожени... постоји потреба да прикупимо више информација из иностранства”, казао је Иваја који се налази на челу тима који се бави тим питањем.

Абе је недавно изјавио да његова влада хоће да истражи питање нове обавештајне агенције у склопу рада на јачању обавештајних капацитета Јапана.

Постојећа јапанска обавештајна заједница има око 4.400 људи који су подељени у јединице у надлежности различитих министарстава, али они не сарађују једни са другима и не деле тајне међу собом.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер