субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јапан основао специјални буџет од 50 милијарди долара за обнову земље
Хроника

Јапан основао специјални буџет од 50 милијарди долара за обнову земље

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. април 2011.

Јапанска влада предложила је данас специјалан буџет од 50 милијарди долара као финансијску помоћ за реконструкцију делова земље разорених прошломесечним земљотресом и цунамијем. Влада планира, такође, да изгради 100.000 привремених кућа и станова. Премијер Наото Кан рекао је да се на тај корак одлучио после разговора са многим жртвама током његове недавне посете прихватним центрима и склоништима у којима су бескућници.

„Осећам са новом решеношћу да морамо да учинимо најбоље што можемо да те људе вратимо у њихове домове што пре то буде било могуће”, рекао је премијер.

Он је додао да ће Влада, као део плана, изградити до краја маја 30.000 јединица привременог смештаја, а још 70.000 након тога.

Земљотрес и цунами су уништили путеве, луке, пољопривредна добра и многе куће, а такође и изазвали хаварију у нуклеарној централи Фукушима, која је приморала десетине хиљада људи да се евакуишу из својих домова на најмање неколико месеци. Влада Јапана је навела да би штета могла да достигне 309 милијарди долара, што би значило да је то најскупља природна катастрофа икада у свету. Очекује се да би буџет од 50 милијарди долара који је влада одобрила као помоћ страдалима, могао да буде само први део помоћи за реконструкцију земље.

Око 15 милијарди долара биће утрошено за поправку путева и лука, а више од 8,5 милијарди ће отићи на изградњу привремених кућа и рашчишћавање рушсевина и ђубрета преосталих после катастрофа. „Ово је први корак у поновној изградњи Јапана после ужасних катастрофа”, рекао је министар финансија Јошихико Нода. Очекује се да Парламент следеће недеље одобри специјални буџет који је предложила влада.

Више од 27 хиљада људи је погинуло или се води као нестало после разорног земљотреса и цунамија који су 11. марта погодили северни део Јапана. Око 135.000 преживелих живи у 2.500 склоништа, а многи други су се преселили у привремени смештај или се налазе код рођака. Јапан је и пре земљотреса био „заглибљен” у двадесетогодишње економско посустајање, навео је Кан и изразио наду да ће изградња земље после природних катастрофа које су га задесиле помоћи економском опоравку земље.

Он је позвао Јапанце да троше новац током предстојећих празника, како би подстакли економију.

Древно камење спасло села од цунамија

Камен висок само 1,2 метра можда делује неугледно, али управо он је спасао животе становника сеоцета Анејоши приликом најновијег разорног цунамија. У стену начету зубом времена њихови преци су, наиме, урезали натпис: “Не градите куће испод ове тачке”, управо због опасности од цунамија и поплава.

Сељани су послушали древно упозорење, па је читава мала заједница од само 11 кућа и 34 становника остала поштеђена. У коликој мери су били у праву и колико је ова географска тачка кључна, потврђује и плава линија повучена на друму само стотинак метара испод Анејошија, у планинама цунамијем тешко погођене префектуре Ивате.

Она означава највишу тачку до које је вода приликом недавног цунамија доспела - 38,3 метра. Претходна рекордна висина поплаве изазване цунамијем износила је 38,2 метра и такође је забележена у префектури Ивате 1896. године.

Јапанска историја, која је обиловала цунамијима, учинила је да камење попут овог, којим су преци покушавали да упозоре будућа поколења на опасност, постане уобичајен призор дуж обале. Неки од ових камених записа стари су и по 600 година.

- Цунами-камење представља упозорење које се преноси између предака и потомака из жеље да се будуће генерације поштеде сопствених патњи - објашњава Итоко Итихара, стручњак за природне катастрофе на Универзитету „Рицумејкан“ у Кјоту.

Што се Анејошија тиче, цунами из 1896, у којем је погинуло 22.000 људи, убедио је становнике овог места да се преселе у своје планинско уточиште и да га не напуштају. Након извесног периода становништво се обновило и почело да се враћа на обалу, да би га 1933. погодио нови цунами, који су преживеле само четири особе. Након ове катастрофе постављен је камен којем село може да захвали што је остало поштеђено цунамија из 1960. Слично камење може да се нађе у Јапану дуж источне обале.

(Бета-АП, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер