понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јанош Мартоњи: Мађарска не подржава постављање нових услова Србији за почетак преговора са ЕУ
Хроника

Јанош Мартоњи: Мађарска не подржава постављање нових услова Србији за почетак преговора са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. октобар 2013.

Министар спољних послова Мађарске Јанош Мартоњи изјавио је данас да његова земља не подржава постављање нових услова Србији за почетак приступних преговора са Европском унијом (ЕУ) и додао да ће они почети најкасније у јануару 2014.

"Ми не подржавамо успостављање такозваних нових услова, ми сада сматрамо да преговарачки оквир треба да буде завршен и да на основу тога треба започети преговоре. То ће бити, ја верујем, једна од главних порука овог састанка", рекао је Мартоњи у разговору са новинарима из Србије, Пољске и Румуније, уочи почетка састанка министара спољних послова Вишеградске групе у Будимпешти.

Он је истакао да је "Србија сада земља кандидат за чланство у ЕУ" и додао да ће "преговори о приступању између ЕУ и Србије почети најкасније у јануару 2014".

"Моја земља то у потпуности подржава, прво је подржавала то да Србија добије статус кандидата, а потом и да преговори о приступању започну што пре", рекао је Мартоњи.

Шеф мађарске дипломатије је о сутрашњем састанку министара спољних послова Вишеградске групе са представницима земаља западног Балкана и Централно-европске иницијативе, рекао да је Србија позвана да присуствује скупу као једна од шест земаља западног Балкана.

Како је објаснио, традиција је да се земље западног Балкана позивају на састанке Вишеградске групе како би се разговарало о темама значајним за те земље, при чему се посебна пажња указује теми проширења ЕУ.

Очекује се да ће дводневној конференцији која се завршава сутра као гости присуствовати министри спољних послова Литваније и Турске Линас Антанас Ликевичијус и Ахмет Давутоглу, помоћница државне секретарке за европске и евроазијске послове у америчком Стејт департменту Викторија Нуланд и комесар ЕУ за проширење Штефан Филе.

Вишеградску групу, односно Вишеградску четворку, формирале су у фебруару 1991. године Мађарска, Пољска и тадашња Чехословачка из које су 1993. настале Чешка и Словачка.

Договор о формирању те организације постигнут је у мађарском граду Вишеграду на састанку тадашњих председника Пољске и Чехословачке, Леха Валесе и Вацлава Хавела, као и мађарског министра спољних послова Јожефа Антала.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер