Početna strana > Hronika > Janko Velimirović: Akcije u BiH su nastavak „Oluje“
Hronika

Janko Velimirović: Akcije u BiH su nastavak „Oluje“

PDF Štampa El. pošta
utorak, 26. april 2011.

BANjALUKA, SARAJEVO - Zločine počinjene u RS sredinom 1995. godine više nijedna pravosudna institucija ne može nastaviti ignorisati nakon presude hrvatskim generalima u Hagu, rekao je Janko Velimirović, direktor Centra za istraživanje ratnih zločina RS.

Kako je istakao, akcije u BiH i združeni napadi Hrvatske vojske i Armije RBiH, predvođeni generalom Atifom Dudakovićem, samo su nastavak akcije "Oluja", za koju je presuđeno dvojici hrvatskih generala u Hagu.

Prema njegovim riječima, još 1996. godine je u RS formiran predmet koji je obuhvatao sve ove akcije, ali to je privremeno obustavljeno kada je Haški sud preuzeo te materijale.

"Mi smo se nadali da će u hašku optužnicu biti uključen i taj dio, ali zbog raznih razloga optužnica je sužena samo na sektor Jug i nije obuhvatala aktivnosti u BiH. Nakon toga je MUP RS preuzeo na sebe da dokaze koji su ostali kasnije proslijedi Tužilaštvu BiH i sada očekujemo šta će Tužilaštvo uraditi s tim", rekao je Velimirović.

A Tužilaštvo BiH je demantovalo napise nekih hrvatskih medija da je završena optužnica za hrvatske generale tokom akcija u BiH i da im je savjetovano da ne prelaze bh. granicu jer bi mogli biti uhapšeni.

Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH, je to demantovao, potvrđujući da Tužilaštvo vodi istragu u vezi sa zločinima kod Mrkonjić Grada, ali da je sve još u fazi istrage.

Velimirović smatra da je zbog haške presude i zbog nezadovoljstva RS radom bh. pravosudnih institucija Tužilaštvo primorano da taj slučaj konačno i riješi, a paralelno s tim i da ubrza procesuiranje Atifa Dudakovića za zločine počinjene nad Srbima iz pravca Bihaća.

"Da je bila uspostavljena zajednička komanda to bi bio jedan predmet. Ali s obzirom na to da se radi o dvije odvojene akcije, mislim da će i Tužilaštvo voditi te predmete odvojeno", rekao je Velimirović.

On je istakao da svi dokazi pokazuju da su u mnogim stvarima zločini HV bili čak i gori od zločina u "Oluji".

"Recimo, u grobnici u Glamoču pronađeno je 108 tijela, u Mrkonjiću 181 tijelo, a imamo mnogo ubistava po terenu. Karakterističan je slučaj Surjan u opštini Mrkonjić Grad, gdje su ljudi spaljeni u kući živi, njih devetoro", istakao je Velimirović.

On je podsjetio da su kuće i objekti paljeni, imovina pljačkana, a industrijska postrojenja i mašine odvoženi u Hrvatsku. Velimirović je mišljenja da iz svih dokumenata proizilazi da je plan bio ulazak u Banjaluku i da bi oni to sigurno pokušali uraditi da se nije umiješala međunarodna zajednica.

Kako je istakao, iako je Splitskim sporazumom bilo planirano formiranje zajedničke komande HV i Armije RBiH, do toga nikad nije došlo zbog međusobnog rivaliteta Ante Gotovine i Dudakovića.

(Nezavisne novine, Banjaluka)