Хроника

Јанко Велимировић: Акције у БиХ су наставак „Олује“

Штампа
уторак, 26. април 2011.

БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - Злочине почињене у РС средином 1995. године више ниједна правосудна институција не може наставити игнорисати након пресуде хрватским генералима у Хагу, рекао је Јанко Велимировић, директор Центра за истраживање ратних злочина РС.

Како је истакао, акције у БиХ и здружени напади Хрватске војске и Армије РБиХ, предвођени генералом Атифом Дудаковићем, само су наставак акције "Олуја", за коју је пресуђено двојици хрватских генерала у Хагу.

Према његовим ријечима, још 1996. године је у РС формиран предмет који је обухватао све ове акције, али то је привремено обустављено када је Хашки суд преузео те материјале.

"Ми смо се надали да ће у хашку оптужницу бити укључен и тај дио, али због разних разлога оптужница је сужена само на сектор Југ и није обухватала активности у БиХ. Након тога је МУП РС преузео на себе да доказе који су остали касније прослиједи Тужилаштву БиХ и сада очекујемо шта ће Тужилаштво урадити с тим", рекао је Велимировић.

А Тужилаштво БиХ је демантовало написе неких хрватских медија да је завршена оптужница за хрватске генерале током акција у БиХ и да им је савјетовано да не прелазе бх. границу јер би могли бити ухапшени.

Борис Грубешић, портпарол Тужилаштва БиХ, је то демантовао, потврђујући да Тужилаштво води истрагу у вези са злочинима код Мркоњић Града, али да је све још у фази истраге.

Велимировић сматра да је због хашке пресуде и због незадовољства РС радом бх. правосудних институција Тужилаштво приморано да тај случај коначно и ријеши, а паралелно с тим и да убрза процесуирање Атифа Дудаковића за злочине почињене над Србима из правца Бихаћа.

"Да је била успостављена заједничка команда то би био један предмет. Али с обзиром на то да се ради о двије одвојене акције, мислим да ће и Тужилаштво водити те предмете одвојено", рекао је Велимировић.

Он је истакао да сви докази показују да су у многим стварима злочини ХВ били чак и гори од злочина у "Олуји".

"Рецимо, у гробници у Гламочу пронађено је 108 тијела, у Мркоњићу 181 тијело, а имамо много убистава по терену. Карактеристичан је случај Сурјан у општини Мркоњић Град, гдје су људи спаљени у кући живи, њих деветоро", истакао је Велимировић.

Он је подсјетио да су куће и објекти паљени, имовина пљачкана, а индустријска постројења и машине одвожени у Хрватску. Велимировић је мишљења да из свих докумената произилази да је план био улазак у Бањалуку и да би они то сигурно покушали урадити да се није умијешала међународна заједница.

Како је истакао, иако је Сплитским споразумом било планирано формирање заједничке команде ХВ и Армије РБиХ, до тога никад није дошло због међусобног ривалитета Анте Готовине и Дудаковића.

(Независне новине, Бањалука)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]