понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јанис Варуфакис: Скинули смо лудачку кошуљу, коју нам је навука претходна власт, могуће је поштовати и демократију и обавезе
Хроника

Јанис Варуфакис: Скинули смо лудачку кошуљу, коју нам је навука претходна власт, могуће је поштовати и демократију и обавезе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. фебруар 2015.

Грчки министар финансија Јанис Варуфакис представио је касно у петак договор званичне Атине са министрима еврозоне као велику победу над наметнутим мерама штедње који су претили да разоре друштвено ткиво.

"Скинули смо лудачку кошуљу коју нам је навукла претходна влада", рекао је Варуфакис новинарима након драматичне седнице у Бриселу на којој се одлучивало о режиму отплате грчког јавног дуга, који износи преко 320 милијарди евра.

Министри финансија еврозоне постигли су вечерас, након више неуспешних покушаја претходних недеља, договор да се пакет помоћи Грчкој продужи за још четири месеца, а Грчка се заузврат обавезала да ће наставити са реформама и са програмом штедње.

"Комбиновали смо две обично контрадикторне ствари, логику и идеологију и доказали да је могуће поштовати и демократију и обавезе", рекао је Варуфакис, који је сходно свом обичају једини дошао на састанак без кравате.

Он је током већег дела конференције за новинаре говорио на грчком, уз образложење да "не верује преводиоцима", а говор је илустровао бројним сликовитим илустрацијама.

"Понекад је неопходно везати се за јарбол да би човек одолео песми сирена", изјавио је он, истичући да је Грчка током тешких преговора остала усправна и верна интересима обичних грађана и да је одбила зхтеве да смањи пензије и повећа порез на додатну вредност.

Већина посматрача, међутим, оцењује да је Грчка поклекнула, то јест да је левичарска влада на челу са Алексисом Ципрасом, суочена са претњом да ће бити избачена из еврозоне, пристала на мање-више исте услове које је прихватила претходна влада.

"Грчка влада ће имати тежак посао да објасни својим бирачима шта смо се вечерас договорили", приметио након састанка Волфганг Шојбле, немачки министар финансија.

Практично једини уступак који је Грчка добила је што је досадашњи термин "тројка", који укључује представнике Европске комисије, Европске централне банке и Међународног монетарног фонда замењен термином "институције".

Ципрас је прошлог месеца објавио прекид односа са "тројком", која је Грчкој диктирала програм штедње.

Вечерас је договорено да Атина у понедељак достави Бриселу план реформи које ће, уколико их "институције" позитивно оцене, омогућити да се до краја априла изврши ревизија важећег програма и направе евентуалне корекције.

"Ми ћемо диктирати темпо реформи и ослободити се злоћудног тумора који нас је досад гушио", обећао је Варуфакис, закључујући конференцију за медије речима да је време да се крене на посао.

(Танјуг)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер